Ticaret Bakanlığı’nın “konserve domates ve salça ihracatına kısıtlama” çağrısına yanıt.


Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre domates ihracat kaydına tabi mallar listesine alındı. Konserve domates ve salça ihracatı için Bakanlıktan izin alınır. Bakanlık, düzenlemenin ihracat tescil başvurusunu getirdiğini ve herhangi bir kısıtlama olmadığını söyledi.

Ticaret Bakanlığı, konserve domates ve salça ihracatı için tescil başvurusu yapıldığını, söz konusu düzenlemenin ihracatın yasaklanması veya kısıtlanması ile ilgili olmadığını açıkladı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, konserve domates ve salça ihracatına getirilen kısıtlamalara ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.

Açıklamada, “Bugün yayınlanan tebliğde yapılan değişiklikle ‘domates (sirke veya asetik asit dışındaki yöntemlerle hazırlanmış veya konserve edilmiş)’ ve domates salçası ihracatı için bir tescil başvurusu getirilmiş olup, söz konusu düzenlemenin satışları yasaklayan veya kısıtlayan herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu ürünlerin ihracatı.”

Açıklamada, yukarıdaki ürünlerin ihracatının Bakanlığın onayını gerektirmediğine de dikkat çekildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, domates ve türevi ürünler olan konserve domates ve salça ihracatı için Ticaret Bakanlığı’nın onayı alındı. Bu, ihracatı beyannameye konu eşya sayısının 60’a yükseldiği anlamına geliyor.