Ticaret Bakanlığı Otomobil İthalat Beyanı


Ticaret Bakanlığı’ndan otomobil ithalatına ilişkin yapılan açıklamada, “Mevzuat hükümlerine uygun olarak gerekli belgeleri sağlayan ve açıklama yapan yükümlülerin işlemlerinde herhangi bir aksama söz konusu değildir” denildi.

Bazı basın ve yayın organlarında yurt dışından Türkiye’ye getirilen otomobil yüklü bazı tırların gümrükte tutulduğu ve işlemlerinin yapılmadığı yönünde çıkan haberler üzerine Ticaret Bakanlığı yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar yer aldı:

“Diğer tüm ithalat işlemlerinde olduğu gibi, mevzuat gereği otomobil ithalatında da ilgili kurum ve kuruluşlarca istenen bazı belgelerin ibraz edilmesi ve bakanlığımızca kamuoyuna duyurulan yönetmeliklerde belirtilen şartların sağlanması gerekmektedir. . Bu şartların sağlanması halinde ithalat işlemleri yürürlükteki mevzuata uygun olarak tamamlanacaktır. Bu itibarla yukarıdaki haber gerçeği yansıtmamakta olup, gerekli belgeleri sağlayan ve kanuna uygun açıklama yapan yükümlülerin işlemlerinde herhangi bir aksama söz konusu değildir. Öte yandan, bu araçların hamallarına, gümrük gözetimi altındaki yerlerde araç yüklerini boşaltma imkanı verildi.