Ticaret Bakanı Muş: Amerikalı yatırımcıları önemli ortaklar olarak görüyoruz


Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ABD ile ilişkilere büyük önem verildiğini vurgulayarak, “Amerikalı yatırımcıları önemli ortaklar olarak görüyoruz ve her zaman işbirliğine hazırız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısında iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Ticaret Bakanı Muş, Türkiye’nin mevcut üretim ve rezerv kapasitesi, istikrarlı iş ortamı, olası şoklara dayanıklı ve risk almaktan korkmayan sağlam altyapısı ve güçlü girişimcileri ile yeterli kaynağa sahip olduğunu söyledi.

Türkiye’nin bu ekipmanın sağlandığını son 20 yılda hem siyasi hem de ekonomik gerilimlerle geçtiği testlerden başarıyla geçerek kanıtladığını kaydeden Muş, Ukrayna’daki savaşın yeniden ortaya koyduğu Türkiye ekonomisinin ve sanayi kapasitesinin yeniden ortaya koyduğunu ifade etti. test, bu durumu bir kez daha teyit etmektedir.

Muş, Türkiye’nin kalkınma hamlesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki güçlü bir temel üzerinde kesintisiz olarak sürdüreceklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin ticaretteki ana vizyonu, teknolojik dönüşümünü tamamlayarak rekabet gücü yüksek bir üretim ve ticaret üssü olmaktır. Bu bağlamda, Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerimize büyük önem veriyoruz. Amerikalı yatırımcıları bu çalışmalarda önemli ortaklar olarak görüyoruz ve her zaman işbirliğine hazırız. Ekonomik ilişkilerin gelişmesi için her iki tarafın da gerekli irade ve arzuya sahip olduğunu biliyoruz. Amerikan ve Türk iş çevrelerinin bu konudaki arzumuzu paylaştığına inanıyoruz. Biz üzerimize düşeni yapacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıya, Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da katıldı.

Toplantıya P&G, Boeing, SpaceX, Amazon, Meta, AmerisourceBergen, Citigroup, JP Morgan, Ford, Plug&Play, Anheuser-Busch, Coca Cola ve GE gibi şirketlerden üst düzey yöneticiler katıldı.

Toplantıya ABD şirketlerinin temsilcilerinin yanı sıra Kibar Holding, Limak, Hepsiburada, Borusan Holding, Getir, Türk Telekom, TUSAŞ ve THY gibi Türk şirketlerinin yöneticileri de katıldı.

Toplantı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ticaret Bakanı Muş’un basına kapalı olarak yaptığı konuşmaların ardından yeniden başladı.