THY kargo zirvesine ulaştı


Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından her yıl yayınlanan Dünya Hava Taşımacılığı İstatistikleri’ne göre Turkish Cargo, Avrupa’da birinci, dünyada ise dördüncü hava kargo şirketi oldu.

Turkish Cargo Kilometre Tonajına göre şirket, 2021 yılında 9,2 milyon ton taşıma kapasitesi göstererek iş hacmini yüzde 32 artırdı. Bunu yaparken de Avrupa’daki kargo havayollarını geride bırakarak zirvedeki yerini aldı.

Türk Hava Yolları Denetleme Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Prof. DR. Ahmet Bolat yaptığı açıklamada, “Dünyanın en hızlı büyüyen hava kargo markası olarak, hava kargo sektörüne katkılarımızla hava kargo sektörüne değer yaratmaya devam ediyoruz. tedarik zinciri ve küresel ticaret rekabet gücünün artırılmasında hayati rolümüzü oynayacağımız kararlılıkla sürdürmekteyiz. Turkish Cargo’nun Avrupa’daki bu başarısını tüm dünyaya taşıyarak 2025 yılına kadar dünyanın en büyük 3 hava kargo markasından biri olma hedefimize hızla yaklaşıyoruz.”

Turkish Cargo, 2017 yılında yaptığı yatırımlarla pazar payını yüzde 2,6’dan yüzde 5,2’ye, pazarda 22’nci sıradan 4’üncü sıraya çıkarmayı başardı.

2017 yılında filosunda 13 kargo uçağı bulunan Turkish Cargo, şu anda 20 uçağa sahip ve 100 şehre kargo taşıyor.