Thodex’in firari CEO’su Faruk Fatih Özer yakalandı


Binlerce kişiyi kripto para cüzdanı Thodex üzerinden dolandırdığı iddiasıyla kırmızı ilanla aranan Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’un Vlora kentinde yakalandı. İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı üzere Özer’in Türkiye’ye iadesi için prosedür başlatıldı. Fatih Özer’e 3 ayrı suçtan 40.562 yıla kadar hapis cezası verildi.

todeksKurucu, acil çağrıyla aranıyor, kaçak Faruk Fatih ÖzerArnavutluk’ta yakalandı.

Özer’in Türkiye’ye iade süreci polis tarafından başlatıldı.

Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuçi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya kırmızı alarmla aranan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer’in Vlora’da yakalandığını ve kimliğinin biyometrik sonuçlarla doğrulandığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün İnterpol biriminin Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi için prosedürü başlattığını duyurdu.

Faruk Özer yurtdışına kaçtı
Faruk Özer yurtdışına kaçtı

THODEX ARAŞTIRMASI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede kripto paranın ne olduğu, bitcoinin yasal durumu, kripto borsalarında nasıl işlem gördüğü ve borsalar arasındaki farklar anlatılıyor.

Thodex adlı şirketin firari sanık Faruk Fatih Özer tarafından 400 bin lira sermaye ile kurulduğunun belirtildiği iddianameye eşlik eden MASAK raporunda, Thodex platformunun müşterilerini iş ve işlemlerine yönelik hileli davranışlarda bulunarak aldattığı belirtiliyor.

MASAK raporunda, sanık Faruk Fatih Özer’in yönetimindeki 3 ayrı hesaptan 253 milyon 714 bin 909 lira değerinde kripto varlığın aktarıldığı ve bunların önemli bir bölümünün sanık Cem Uzunoğlu’nun ticaret merkezi Faruk Fatih Özer’e devredildiği vurgulandı. ve Zuhal Özer, Malta’da bulunmaktadır. Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcısında bulunan kripto varlık cüzdanlarına aktarılacağı vurgulanıyor.

İddianamede bu suçların 356 milyon liralık zarara yol açtığı belirtiliyor.

İSTENİLEN CEZA

İddianamede, firari Faruk Fatih Özer’in “suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme”, “bilgi sistemlerini, bankaları veya kredi kuruluşlarını araç olarak kullanarak dolandırıcılık” ve “satıcılar veya iş adamları ve kooperatifler” de dahil olmak üzere 21’e yakın sanığı bulunuyor. ‘Dolandırıcılık ve suç mallarının aklanması’ suçlarından 12.164 yıl 40.562 yıl hapis cezası isteniyor.

VİDEO: THODEX SAHİBİ FARUK FATİH ÖZER KAÇIŞ