TESK’ten ticari araçlara ÖTV indirimi uygulaması


TESK Başkanı Palandöken, taşımacılık sektöründe çalışan ustalar için ticari araçlarda bir defaya mahsus ÖTV indirimi istedi.

Türkiye Esnaf Derneği (TESK), ticari araçlarda ÖTV indirimi çağrısında bulundu.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, ulaşım sektöründe esnafın karşılaştığı sorunları değerlendirdi.

Palandöken, sanayide çalışan ustalar için ticari araçlarda ÖTV’de bir defaya mahsus indirim yapılması çağrısında bulundu:

“Otomobillerde döviz kuru artışı yüzde 100’ün üzerinde. Bu durumda yüzde 45 ÖTV’ye tabi bir otomobilin mevcut ÖTV oranı yüzde 80’dir. Ayrıca en düşük ÖTV oranı yüzde 80’e ulaştı çünkü vergisiz fiyatı 200.000 liranın altında olan bir otomobil çıkmadı. Bu da araç fiyatlarında ek bir artışa neden oluyor. 2015 yılında olduğu gibi ticari araçlarda da bir defaya mahsus ÖTV indirimi uygulanmalı.”

“ÖTV TEMEL GÜNCELLEME YAPILMALIDIR”

Araç fiyatlarındaki artış nedeniyle zorunlu trafik sigortası ve kasko primlerinde aşırı artış olduğunu değerlendiren Palandöken, şunları kaydetti:

“ÖTV matrahı güncellenmediği için araçların ÖTV oranları ve dolayısıyla satış fiyatları üç kat arttı. Sigortasızların önüne geçmek ve piyasaları canlandırmak için ÖTV oranları bir kez sıfırlanmalı ve vergi matrahı güncellenmelidir. ÖTV -Cümleleri önceki seviyelerine döndür.”