‘Tayvan’ ABD bankalarının geri kalanı Çin’e


ABD’nin en büyük üç bankasının müdürü, Çin’in egemenlik anlaşmazlığının olduğu Tayvan’ı işgal etmesi halinde Tayvan’daki yatırımlarını geri çekeceklerini söyledi.

ABD bankaları, Tayvan’ı işgal ederse Çin ile ilişkileri kesecek.

ABD basınında yer alan habere göre, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi toplantısına Bank of America CEO’su Brian Moynihan, JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon ve Citigroup CEO’su Jane Fraser katıldı.

Missouri Cumhuriyetçi Parti Temsilcisi Blaine Luetkemeyer tarafından Tayvan’a bir saldırı olması durumunda Çin’deki yatırımlarını geri çekmeye istekli olup olmayacakları sorulduğunda, yöneticiler böyle bir durumda ABD hükümetinin talimatlarını izleyeceklerini söylediler.

“YEŞİL SELAM OLSUN, SÖYLEDİĞİNİZİ YAPACAĞIZ”

Bank of America CEO’su Moynihan, soruya yanıt olarak şunları söyledi: “On yıllardır Çin ile çalıştığı söylenen hükümetin yönünü takip edeceğiz. Ama pozisyonlarını değiştirirlerse, tıpkı Rusya’da yaptığımız gibi onları hemen değiştireceğiz.”

Dimon ve Fraser de açıklamalarında Moynihan’ınkine benzer görüşler dile getirdiler. JPMorgan Chase’in yönetici direktörü Dimon, “Ordu bizi, Amerikan hükümetini selamlıyor, bu yüzden ne dersen onu yaparız” dedi.

Öte yandan banka yöneticilerinin Tayvan’a desteklerini ifade etmekten kaçındıkları ve Çin’deki insan hakları ihlallerini kınadıkları görüldü.

Her yerde demokrasiyi savunduğunu vurgulayarak, “Özel olarak Tayvan hakkında yorum yapmayacağım, bu yorumları yapmak Amerikan hükümetinin işidir” dedi.

Fraser, bankasının dünya çapındaki insan hakları ihlallerinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Kınama güçlü bir kelimedir.” Çin’deki hak ihlalleri iddialarından bahsetmekten kaçındı.

“HEPİMİZİ SORUNSUZ SATIN ALABİLİRSİNİZ”

Öte yandan Moynihan, Çin ile ilgili “temel sorunun” uzun vadeli rekabet gücü olduğuna dikkat çekerek, “(Çin bankaları) finansal varlıklar açısından sorunsuz hepimizi satın alabilir” dedi. yorumunu yaptı.

ABD bankaları, Ukrayna savaşının ardından Batı’nın Moskova’ya uyguladığı ekonomik ve mali yaptırımları destekleyerek ülkedeki yatırımlarını sınırladı. Ancak Rusya pazarından çok daha büyük olan Çin pazarında, bankaların olası bir çatışmadan etkilenme riski çok daha fazla.

Citigroup’un Çin’deki varlıkları 2021 sonunda 27,3 milyar dolara ulaşırken, JPMorgan Chase daha 2011 yılında Çinlilerle olan menkul kıymetler ortaklığının kontrolünü ele geçirdi.

ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri eski komutanı Amiral Philip Davidson, Mart 2021’de Kongre huzurunda yaptığı açıklamada, Amerikan iş çevrelerinde yaygın olarak kabul edilen “Çin’in 2027’ye kadar Tayvan’a saldırma kabiliyetine ulaşacağı” görüşünü dile getirdi. .

Öte yandan ABD ile Çin arasındaki Tayvan gerilimi, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayı başlarında Pekin’in egemen toprakları arasında sayılan adaya yaptığı ziyaret ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Çin’i işgali, Geçen hafta sonu TV şovu, ordusunun adayı savunacağına dair açıklamalar nedeniyle arttı.

“Tek Çin ilkesi”ni vurgulayan Pekin, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve Tayvan’ın diplomatik ilişkilerini sürdürdüğünü tanıyan ülkelerden Tayvan’ın iptal etmesini talep ediyor.