Tayvan, 2022’de Chip’ten 160 milyar dolar bekliyor


Tayvan’ın çip endüstrisinin 2022’de 157,3 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Tayvanlı haber ajansı CNA’ya göre, uluslararası çip endüstrisi kuruluşu SEMI’nin Tayvan şubesi başkanı ve küresel pazarlama şefi Terry Tsao, bu sektöre sermaye yatırımının bu yıl 42.1’lik bir artışa karşılık gelen 48.03 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini açıkladı. yüzde.

Taipei Uluslararası Çip Endüstrisi Fuarı SEMICON’da konuşan Tsao, Tayvan’ın çip endüstrisinin 2022’de 157,3 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Küresel çip endüstrisinin 2022’nin sonunda yıllık yüzde 12 büyüme ile 625 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini söyleyen Tsao, pandemi sonrası dönemde sektörün jeopolitik riskler ve tedarik zinciri yönetimi gibi zorluklarla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı. orta ve kısa vadede sürdürülebilir kalkınma ve beceri eksikliği.

Bilgisayarlardan akıllı telefonlara, uçaklardan elektrikli araçlara kadar birçok cihaz ve teknolojinin temelini oluşturan mikroçiplerin üçte ikisinden fazlasını üreten Tayvan, küresel ekonomi açısından hayati bir işlevi yerine getiriyor.

Tayvanlı şirket TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), küresel üretimin yüzde 56’lık payıyla “dünyanın en büyük üreticisi” olarak sektörün lokomotifi konumunda.

Ayrıca Tayvanlı şirketler UMC (Unified Micro Electronics Company) yüzde 7, VIS (Vanguard International Semiconductor Company) yüzde 2 ve PSMC (Powerchip Semiconductor Manufacturing Company) yüzde 1 pazar payına sahip.

ÇİN İLE ANLAŞMAZLIK VE JEOPOLİTİK RİSKLER

Çin ile egemenlik anlaşmazlığına kilitlenen ada, geçtiğimiz ayın başlarında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretiyle dünyanın gündemine oturdu. Pekin, Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak gördüğünden, ziyaretin ardından bölgede askeri tatbikatlar düzenledi. Ada çevresinde fiili ablukaya yol açan tatbikatlar nedeniyle bazı uçak ve gemi seferleri iptal edildi.

Dünyanın çip arzının kalbinde yer alan Ada’nın Çin ile olası bir yüzleşmede kesintiye uğraması, sektörün geleceği hakkında soru işaretleri doğuruyor.