Tavuk ayağı 52 milyon dolara Çin’e satıldı


Çin’in mutfak kültüründe önemli bir yer tutan tavuk ayağı, Türkiye’nin tavuk sektörünün en çok ihraç edilen ürünlerinden biri haline geldi. Türkiye bir yılda 52 milyon dolarlık tavuk ayağı sattı.

Ege Balık ve Hayvancılık Ürünleri İhracatçıları Birliği’ne göre Türkiye geneli, Temmuz ayına göre son 12 ayda kümes hayvanı ürünleri ihracatı yüzde 139 artarak 259 milyon dolara ulaştı.

Kanatlı sektörünün kilit pazarı olan ve bütün ve parça tavuk ürünlerinden oluşan Irak’a ihracat yüzde 219 artışla 99 milyon dolara, Çin’e ihracat ise yüzde 270 artışla 63 milyon dolara yükseldi.

Çin’in en büyük ihracatı olan tavuk ayağı ihracatı geçen yıl yüzde 355 artarak 6.753 tondan 30.741 tona yükseldi.

Bu ürünün ülkeye getirdiği döviz tutarı ise aynı dönemde yüzde 359 artarak 11 milyon 453 bin dolardan 52 milyon 680 bin dolara yükseldi.

Çin'in mutfak kültüründe önemli bir yer tutan tavuk ayağı, Türkiye'nin tavuk sektörünün en çok ihraç edilen ürünlerinden biri haline geldi.
Çin’in mutfak kültüründe önemli bir yer tutan tavuk ayağı, Türkiye’nin tavuk sektörünün en çok ihraç edilen ürünlerinden biri haline geldi.

Çin’e tavuk ayağı ihracatı yapan Uşak merkezli şirketin CEO’su Osman Gedik, sektörün her geçen gün büyüdüğünü ve Türkiye’nin ihracatta 6. sıraya yükseldiğini vurguladı.

Gedik, şirket olarak özellikle son iki yılda dünya pazarındaki paylarını artırmayı başardıklarını ve yıllık 200.000 tonluk üretimlerinin yaklaşık yüzde 30’unu ihraç ettiklerini açıkladı.

“İhracatımızın yaklaşık yüzde 30’unu tavuk ayağı oluşturuyor. Tavuk ayağının en büyük alıcısı Çin. Çin, dünya çapında üretilen tavuk ayağının yüzde 95’ini satın alıyor. Geçen yıl pandemi bizi biraz vurdu, belli bir artış. Çin denilince akla şu geliyor. Ancak göğüs, but, baget ve basen gruplarından da ürün gönderiyoruz.”