Tatile giden dolandırıcılara dikkat!


Kurban Bayramı tatili öncesi rezervasyonlarını son dakikaya bırakan tatilcilere dolandırıcılık uyarısı yapıldı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölgesi Temsil Heyeti Başkanı Ferit Turgu, internet sitelerinde yanıltıcı reklamlarla kişisel IBAN numaralarına para transferi talebinde bulunanlara itibar edilmemesi gerektiğini ve güvenilir rezervasyonların yapılması gerektiğini söyledi. Dijital doğrulama sistemi ile oluşturulan Ajans sayfaları tarafından yapılacaktır.

9 günlük Kurban Bayramı tatilinin duyurulmasının ardından yerel tatilciler turistik bölgelere taşınmaya başladı.

Özellikle Antalya’daki otellerde doluluk şimdiden yüzde 90’lara ulaşırken, önümüzdeki günlerde bu sayının daha da artması bekleniyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölgesi Temsil Heyeti Başkanı Ferit Turgut, 9 günlük idari izin ilanının ardından başlayan yerli turist akınının son günlerde arttığını belirtti.

Turgut, müşteri memnuniyeti yüksek otellerin önceden rezerve edildiğini kaydederek, kalan müsait otellerin tatille birlikte doluluk yaşayacağını belirtti.

Turgut: “Festival ile diğer müsait oteller de kapasiteye ulaşacak. 9 gün boyunca yüzde 90 civarında bir kapasite kullanımı bekliyoruz. Tatilcilerin çoğu İstanbul ve Ankara’da. Turgut, “İç Anadolu’dan Konya ve Kayseri’den bölgemize ziyaretler de çok yoğun.

DİJİTAL DOĞRULAMA SİSTEMİ

Turgut, son dakika tatilcilerini dolandırıcılığa karşı uyardı ve web sitesi üzerinden rezervasyon yaparken dijital doğrulama sisteminin aranması gerektiğini vurguladı.

Büyükten küçüğe acentelerin bu sistemi kullandığını kaydeden Turgut, “Dijital doğrulama sistemi varsa güvenilir bir seyahat acentesi veya tur operatörü olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer yanıltıcı reklamlar, web sitesindeki sapkın içerik veya inanılmaz bir fiyata son anda satmaya çalışmak ve kişisel IBAN numarasına para transferi yapmak isteyenlere itibar edilmemelidir. Sayfanın altında bir logomuz var. Oraya tıklarsanız TÜRSAB’a bir bağlantı alacaksınız.”

DIŞ PİYASADA SON DURUM

Sonuç olarak, dış pazardaki son durumu değerlendiren Turgut, Rusya-Ukrayna pazarındaki ciddi sorunun devam ettiğini ve bunun dış turizmi olumsuz etkilediğini belirtti.

Avrupa pazarındaki rezervasyon akışının artmaya devam ettiğini de sözlerine ekleyen Turgut, “Bu yıl rekor bir yıl yaşamayacağız ama kötü yıllardan daha iyi bir yıl olmasını bekliyoruz. Rezervasyonlar ağırlıklı olarak Avrupa’dan Almanya, İngiltere, Polonya ve Balkan ülkelerinden geliyor” dedi.