Tarım ihracatında 9 aylık tarihi zirve


Tarım sektörü, Ocak-Eylül döneminde Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırarak 9 aylık dış satışlarını 24,5 milyar dolara yükseltti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’nin ihracatı bu yılın Ocak-Eylül döneminde yüzde 17 artarak 188 milyar 224 milyon dolara ulaştı.

Üretim potansiyeli ile dünya tarım ticaretinde önemli bir konuma sahip olan Türkiye, yılın 9 ayında 24,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Böylece tarım sektörü, Ocak-Eylül döneminde tüm zamanların en yüksek ihracatını gerçekleştirdi.

Türkiye’nin tarım ihracatı yılın dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,6 oranında artarken, toplam ihracattan yüzde 14,5 pay aldı.

5 ALT SEKTÖRDE REKOR İHRACAT

Tarım grubundaki ihracat rekorları ise hububat, baklagiller, yağlı tohum ve ürünleri, meyve ve sebze ürünleri, kuru meyve ve ürünleri, su ürünleri ve hayvansal ürünler, mobilya, kağıt ve orman ürünleridir.

Yılın dokuz ayı için Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Ürünleri 8 milyar 254 milyon dolar, Meyve ve Sebze Ürünleri 1 milyar 811 milyon dolar, Kuru Meyveler ve Ürünler 1 milyar 82 milyon dolar, Su Ürünleri ve Hayvancılık Ürünleri 3 milyar 51 milyon dolar, mobilya, kağıt ve orman ürünleri 6 milyar 220 milyon dolar ile şimdiye kadarki en yüksek Ocak-Eylül ihracatını gerçekleştirdi.

Bu dönemde hububat, bakliyat, yağlı tohum ve ürünleri yüzde 28,9, meyve ve sebze ürünleri yüzde 23,2, kuru meyve ve ürünler yüzde 5,2, su ürünleri ve hayvansal ürünler yüzde 28,2, mobilya kağıdı ve orman ürünleri yüzde 25, 2 arttı.

Irak yurt dışında

Tarım ihracatında rekor kıran sektörlerde Irak öne çıktı.

Tahıllar, baklagiller, yağlı tohumlar ve ürünleri 1,7 milyar dolara, meyve ve sebze ürünleri 287,6 milyon dolara, su ürünleri ve hayvansal ürünler 575,4 milyon dolara, mobilya, kağıt ve orman ürünleri 728 milyon dolara ihraç edildi.

Kuru meyve ve ürünleri sektörü ise Almanya’ya 138,8 milyon dolar ihracat yaptı.

Irak’a ihracat, hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve ürünlerinde yüzde 56,3, meyve ve sebze ürünlerinde yüzde 98,3, su ürünleri ve hayvansal ürünlerde yüzde 49,2, mobilya, kağıt ve orman ürünlerinde yüzde 7,1 arttı.

Kuru meyve ve ürünleri sektörünün Almanya’ya ihracatı yüzde 10,6 düştü.