Tarım alanlarına tırtıl saldırısı | Ayrıca 1975 ve 2012’de de görüldü


Türkiye’nin ayçiçeği tarlalarına musallat olan “çayır kurdu” ile mücadele devam ediyor. Çayır tırtılları salgınıyla karşı karşıya olduğumuzu söyleyen uzmanlar, 1975 ve 2012 yıllarında Trakya’nın da benzer bir salgınla karşı karşıya olduğunu duyurdu. 1975 yılında tırtıl istilasına tanık olan bir çiftçi de deneyimlerini aktardı.

Meadowworms, 1975 ve 2012 yıllarında Trakya’da ayçiçeği tarlalarını istila etti.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Özgür Sağlam, 1975 ve 2012 yıllarında Trakya’da etkili olan çayır kurdunun bölgedeki mahsullere de zarar verdiğini anlattı.

Sağlam, çayır tırtılının (Lepidoptera) Marmara’da yaşam alanı olan ve ayçiçeği dahil 150’ye yakın bitki türüyle beslenen canlılardan biri olduğunu söyledi.

Bu yıl çayır tırtıl popülasyonunu iklim değişikliğine bağlayan Sağlam, “Çevresel dayanıklılık dediğimiz çeşitli koşullar var. Bu dengede hem canlı hem de cansız faktörler vardır. Özellikle cansız faktörler arasında bölgenin iklim koşulları, sıcaklık, nem ve yağış oranı doğrudan etki ediyor, “Bu da bu böceklerin periyodik olarak sayılarının artmasına ve salgın hastalıklara neden oluyor” dedi.

İLK ARTIŞ 47 YIL ÖNCE

Bu tür nüfus artışlarının bozulmamış bölgede daha önce meydana geldiğine dikkat çekti.

Çayır kurdunun salgın boyutundaki ilk nüfus artışının 47 yıl önce gerçekleştiğini kaydeden Sağlam, “Şu anda çayır solucanı salgını ile karşı karşıyayız. Bu salgına baktığımızda 1975 yılında bölgemizde böyle bir salgın rekoru ile karşılaşıyoruz. 2012 yılında yine benzer bir salgınla karşı karşıya kaldık. 2022. Yine bir salgını tetikledi” dedi.

Cesur dişi çayır tırtılının 400 yumurta bıraktığını ve uygun nem ve sıcaklık koşulları altında, bırakılan tüm yumurtalardan tırtılların çıktığını buldu.

”BİR MÜCADELE KİMYASAL”

Çayır tırtıllarına karşı fiziksel, biyolojik ve biyoteknik kontrol yöntemlerinin kullanılabileceğini kaydeden Sağlam, bu durumda kimyasal mücadeleden başka bir alternatifin olmadığını da vurguladı.

Üreticinin hızlı sonuç alabilmek için tırtıldan kurtulma isteğini göz önünde bulundurarak, kimyasal mücadelenin bu alanda tek çözüm olduğunu belirten Sağlam, “Kimyasal mücadelede kullanılan ilaçlar çok önemli. Kısa sürede etkili olanlar olduğu gibi daha uzun süre kalıcı olanlar da vardır. Yararları göz önüne alındığında, bazı alanlarda daha kısa etki süresi olan ilaçlar tercih edildi” dedi.

Sağlam, ilaçlamadan bazı arı kolonilerinin de etkilendiğini ifade etti.

ÖNCEKİ BEKLENTİLERİ GÖREN ÇİFTÇİ KONUŞMALARI

Karavakılavuz Mahallesi’nden 72 yaşındaki çiftçi Hamit Genç, çayır tırtılının ayçiçeği tarlalarını istila ettiğini ilk kez 1975 yılında gördüğünü söyledi.

O yıllarda savaş koşullarının azlığına dikkat çeken Genç, “Tırtıl ilk kez 1975’te görüldü ama mücadele edilemedi. Tırtıl yiyebildiği kadar yemiş, ömrü uzamış, gitmiş ama binlerce dönüm arazi de gitmiş. O zamanlar hiç savaşamazdık.

“Bütün Trakya’ya saldırdı”

Genç, bu yıl yaklaşık 2 hafta önce bazı tarlalarda görülen tırtılın bir anda tüm Trakya’yı sardığını söyledi.

70 yaşındaki çiftçi Halil Demir, 2012 çayır kurdu salgını sırasında tarlasını tırtılların istila ettiğini söyledi.

O dönem uyuşturucuyla mücadele ettiklerini anlatan Demir, bu yılki salgının daha fazla olduğunu vurguladı.