Taraflarda mafya yöntemlerine karşı dernek kuruldu.


Son yıllarda inşaat yönetimi ile apartman sahipleri arasındaki tartışmalar arttı. Yine yargıya intikal eden davalarda, profesyonel yönetici kılığına giren mafya grupları, yüzlerce kişinin yaşadığı yerleşim yerlerinden toplanan vergileri gelir kaynağına dönüştürmekle suçlandı. Bu ağlara karşı bir araya gelen dernekler, Tesis Yönetimi ve Tedarikçiler Federasyonu’nu oluşturdu.

Hukuka aykırı cezalar, ücret dışında ek hizmet bedelleri, yolsuzluk, dayak, tehdit, infaz ve daha birçok olay.

Bu iddialarla birlikte son yıllarda başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde yüzlerce kişinin bulunduğu sitelerin işletmeciliği gündeme geldi.

Profesyonel yönetici kılığında mafya gruplarının sitelerin yönetimini devraldığı ve toplanan ücretleri gelir kaynağına dönüştürdüğü iddia edildi. Haklarında da davalar açıldı.

Taraflarda mafya yöntemlerine karşı dernek kuruldu - 1

”İŞİ BİLMİYORSANIZ YAPABİLİRSİNİZ”

Ortaya çıkan sorunu gidermek için İstanbul’da Tesis, Yönetim ve Tedarikçi Federasyonu kuruldu.

Bina Yönetimi ve Tedarikçiler Derneği Başkan Yardımcısı Suat Sandalcı; Önünde duran herhangi bir kişinin tesiste yönetici olabileceğini belirten, “Kat hukuku mesleğini bilmeyen herkes toplu konut yönetimine girebilir. Bütçeleri kendi çıkarları için kullanırlar. Yasalar siteleri ve toplu yaşam alanlarını düzenler, insanlar sadece hizmet verir diyoruz” dedi.

Taraflarda mafya yöntemlerine karşı dernek kuruldu - 2

Federal hükümete göre, yer idaresinin belirlenmesinde yasal kusurlar var.

Sandalcı, “Bu mafya gruplarıyla mücadelemiz her zaman devam edecek. Ev sahiplerinin daha iyi bir yaşam sürdürebilmeleri için yasal düzenlemeler şarttır. Bu yasanın eksiklikleri nedeniyle buralarda bu mafya grupları baskın çıkıyor” dedi.

Sandalcı, site sakinlerini de uyardı: “Kiranın üzerindeki ücret talebi bu arada apartman sahiplerini de yaşanmaz hale getirdi. Kat sahiplerine diyoruz ki; Lütfen genel kurul toplantısına katılırsanız alınan kararlar geçerli olur ve sitenin yaşam alanını kısıtlar” diyerek genel kurulun rahatsız edilmemesi gerektiğini açıklar.