Süper Lig’i finans takip etti: 40 futbolcuya vergi denetimi


2020 beyannamesini vermeyen veya eksik beyanda bulunan 40 futbolcu hakkında soruşturma başlatıldı. Bunlardan 7’sinin yabancı, 33’ünün ise yerli olduğu belirlendi. İncelenenler arasında kulüplerinden ayrılanlar da var.

27 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan yönetmeliğe göre, 1 Kasım 2019 tarihinden sonra imzalanan profesyonel futbolcularla yapılan sözleşmelerde, brüt kazancı 600.000 TL’yi aşan futbolculara yüzde 20, kulübe yüzde 20 vergi ödenmesi zorunlu hale getirildi.

Ancak AKŞAM SPOR, 31 Mart 2021’deki son kayıt tarihine rağmen Süper Lig’den 15, TFF 1. Lig’den sadece 1 oyuncunun raporlarını teslim ettiğini daha önce açıklamıştı. Hazine, son açıklama tarihine rağmen gerekli işlemleri yapmayan oyuncular hakkında soruşturma başlattı.

YURTDIŞINA GİDEN İNSANLAR VAR

Akşam gazetesinin haberine göre, daha önce vergilendirilen Süper Lig’de forma giyen futbolcu sayısı 40’a ulaştı. Bunlardan 7’sinin yabancı, 33’ünün de yerli olduğu belirlendi. Vergiye tabi oyuncular arasında, söz konusu dönemde Süper Lig’de forma giyip ardından yurt dışına giden futbolcular da yer alıyor.

Ülkeden ayrılan oyuncuların yerine getiremediği vergi yükümlülüklerinin geri alınması için de prosedür başlatıldı. Uluslararası anlaşmalar nedeniyle vergi tahsilatı biraz zaman alsa da yurtdışındaki oyunculardan gerekli ödemeler kabul edilebilmektedir.

YABANCILAR titiz

Yukarıdaki futbolcuların vergi aslı, vergi ziyaı ve gecikme faizi ile birlikte ödemesi gereken tutarın 40 milyon TL civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu inceleme 2020 yılı ile ilgilidir. Mart 2021’de sona eren raporlama döneminde yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyenler için işlemin daha sonra başlatılması muhtemeldir. Yabancı oyuncuların vergi yükümlülüklerini yerine getirme konusunda daha hassas oldukları da kaydedildi.