Sterlin dolar karşısında 37 yılın en düşük seviyesini gördü


İngiltere Merkez Bankası Aralık 2021’den bu yana her ay faiz oranlarını yükseltirken, ulusal paranın değer kaybetmesini engelleyemedi. Sterlin dolar karşısında 37 yılın en düşük ve euro karşısında 19 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Enflasyonist baskıların artmasının ardından, faiz artırmaya başlayan ilk merkez bankalarından biri olan İngiltere Merkez Bankası (BoE), Aralık 2021’den bu yana her ay düzenli olarak faiz artırıyor ve faiz oranlarını yükseltmesine rağmen ulusal paranın değer kaybetmesini engelleyemedi. Ağustos ayındaki toplantıda 50 baz puan

Son iki ayda dolar karşısında yüzde 6,8 değer kaybeden ve 37 yılın en düşük seviyesine inen sterlin, aynı aralıkta 19 aylık işlem gören euro karşısında yüzde 4,3 değer kaybederek son yılların en düşük seviyesine geriledi. .

Sterlin/dolar paritesi bugün 1.1350’yi gördükten sonra 1.14’ün hemen üzerinde istikrar kazandı. Sterlin/Euro paritesi ise dünkü kapanışa göre yüzde 1,2 düşüşle 1.1420 seviyesinde işlem görüyor.

BU AY BEKLENEN YÜKSEK ORAN

Aralık 2021’den bu yana %0,10’dan %1,75’e yükseltilen BoE faizinin Eylül toplantısında 50 baz puan yükselerek %2,25’e çıkması bekleniyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) bu yıl faiz oranlarını yüzde 0-0,25’ten yüzde 2,25-2,50’ye yükseltmesine rağmen, bu hafta açıklanan enflasyon verisinin beklentileri aşmasından bu yana Fed para piyasalarında ilk kez 100 baz puanın üzerine çıktı. Faiz artırımı ihtimali fiyatlanmaya başladı.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 8 Eylül toplantısında tarihinde ilk kez 75 baz puanlık faiz artırımının ardından, Ekim ayı toplantısında 75 baz puan daha artırması bekleniyor.

Pound ÜZERİNE BASKI

Saxobank FX’in baş strateji yetkilisi John Hardy, İngiltere’nin büyük dış açıklar vermesi ve yeni başbakanın politikalarıyla ilgili riskler oluşturması nedeniyle sterlin baskı altında olduğunu söyledi.

İngiltere’nin yeni lideri Liz Truss geçen hafta Ukrayna’daki savaşın ekonomik yansımalarını hafifletmek için enerji faturalarını sınırlayarak ülkeye yaklaşık 100 milyar sterline mal olabilecek bir destek paketi açıkladı.

Hükümetin bu anlaşmanın nasıl finanse edileceği ve Truss tarafından vaat edilen vergi indirimlerini nasıl yerine getireceği konusunda Eylül ayında bir açıklama yapması bekleniyor.

9 AYDA PERAKENDE SATIŞLARDA EN BÜYÜK DÜŞÜŞLER

Öte yandan İngiltere’de perakende satışlar bugün açıklanan verilere göre aylık yüzde 1,6 ve yıllık yüzde 5,4 oranında düşerek beklentilerin altında kaldı. Düşüş, Aralık 2021’den bu yana görülen en büyük düşüş oldu.