Standard Poor’s Almanya’nın kredibilitesini doğruladı


Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard Poor’s (SP), Almanya’nın uzun vadeli ve kısa vadeli döviz ve yerel para cinsinden notunu “AAA/A-1+” olarak teyit etti ve not görünümünü “durağan” olarak tuttu. SP, Alman ekonomisinin önümüzdeki aylarda resesyona gireceği konusunda uyarıyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard Poor’s, Almanya’nın kredibilitesinin doğrulandığını bildirdi.

Kuruluştan yapılan açıklamada, Almanya’nın uzun ve kısa vadeli döviz ve yerel para cinsinden notunun “AAA/A-1+” olarak teyit edildiği belirtildi.

Açıklamada, ülkenin kredi görünümünün “durağan” kaldığı ve Almanya’nın dış ve mali tamponlarının, sağlam ekonomisinin ve kurumsal verimliliğinin, ülkenin enerji fiyat şoku da dahil olmak üzere Rusya-Ukrayna savaşının dolaylı etkilerini atlatmasına olanak sağlayacağı belirtildi. Bu, Almanya’nın kredi notunun önümüzdeki iki yıl içinde bozulmayacağı anlamına geliyor.

Alman ekonomisinin önümüzdeki aylarda resesyona girdiğini ve reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) 2023 yılına kadar yüzde 0,3 daralmasının beklendiğini söyledi.

SP’den yapılan açıklamada, Almanya’nın zengin ve çeşitlendirilmiş ekonomisinin, yurtdışındaki önemli net kreditör konumunun ve mütevazı kamu açıklarının ve borç yükünün bir tampon sağlamaya devam ettiği belirtildi.