Spor hisseleri Eylül’de yatırımcılarını kızdırdı


Geçen ay borsada Beşiktaş yüzde 34,9, Trabzonspor yüzde 20,4, Fenerbahçe yüzde 11 ve Galatasaray yüzde 5,1 kaybetti.

Borsa İstanbul’da işlem gören spor şirketi hisseleri geçtiğimiz ay yatırımcılarını kaybetti.

Temmuz ve Ağustos aylarında yükselen spor endeksi geçen ay yükselişine son verdi. Spor endeksi geçen ay yüzde 16,1 düştü.

Analistler, önceki aylarda transferler ve sponsorluk anlaşmalarındaki artışların damgasını vurduğu spor hisselerinde Eylül ayı kazanç satışlarının etkili olduğunu söyledi.

Geçen ay borsada Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ yüzde 34,9, Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği yüzde 20,4, Fenerbahçe Futbol AŞ yüzde 11 ve Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar yüzde 5,1 değer kaybetti.

BU YIL EN KAZANANLAR

Spor şirketlerinin yılbaşından bugüne performanslarına bakıldığında Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın hisseleri yükselirken Trabzonspor yatırımcılarını kızdırdı.

Dünya piyasalarındaki dalgalanmalara rağmen borsa bu yıl tarihi zirvelere ulaştı. Yılın başına kıyasla, spor hisselerinde genel olarak olumlu bir trend gözlendi.

Trabzonspor ise yıl boyunca borsada iç açıcı bir performans göstermedi.

Bu dönemde Fenerbahçe yüzde 88,9, Galatasaray yüzde 73,5 ve Beşiktaş yüzde 31,8, Trabzonspor ise yüzde 27,7 kaybetti.

EN YÜKSEK PİYASA DEĞERİ FENERBAHÇE

Borsada işlem gören spor şirketleri arasında en yüksek piyasa değerine Fenerbahçe sahip oldu.

Fenerbahçe, Eylül ayını 5 milyar 265 milyon 736 bin piyasa değeriyle kapattı.

Fenerbahçe’yi 3 milyar 45 milyon 600 bin lira piyasa değeriyle Galatasaray, 2 milyar 190 milyon lira piyasa değeriyle Trabzonspor ve 1 milyar 312 milyon 800 bin lira piyasa değeriyle Beşiktaş izledi.

Halka açık 4 spor şirketinin Aralık 2021, Ağustos 2022 ve Eylül ayı kapanış fiyatları, yüzde değişimleri ve piyasa değerleri aşağıdaki gibidir:

Spor hisseleri 1 Eylül'de yatırımcıları kızdırdı