S&P’den İngiltere ekonomisi için teknik durgunluk beklentisi


Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard Poor’s (SP), İngiliz ekonomisinin bu yılın son çeyreğinde teknik bir resesyona girme olasılığının yüksek olduğunu açıkladı.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, İngiliz ekonomisini derecelendirdi.

S&P’nin açıklamasında, Birleşik Krallık’taki ailelerin yüzde 10’luk rekor yüksek enflasyon oranı nedeniyle satın alma güçleri üzerinde artan bir baskıyla karşı karşıya oldukları belirtildi.

Daha önce gelecek yıl yüzde 1 büyüyeceği tahmin edilen ülke ekonomisinin yüzde 0,5 oranında daralmasının beklendiğine dikkati çeken ekonominin 2024’te yüzde 1,4, 2025’te yüzde 1, yüzde 6,6 büyüyeceğini kaydetti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Global Ratings’in kıdemli ekonomisti Boris Glass, enflasyonun kış boyunca yükselmeye devam edeceğini ve tüketici harcamalarının düşeceğini ve bunun İngiltere ekonomisini ılımlı bir teknik durgunluğa iteceğini söyledi.

cam, sonraki yıllarda büyüme; İngiltere ekonomisinin büyüme potansiyelini artırmak için yakın zamanda açıklanan orta ve uzun vadeli maliye politikalarından sınırlı da olsa fayda sağlayacağını kaydetti.

Benzer sübvansiyonlarla birlikte enerji fiyat garantisinin kış boyunca işletmeler için temel destek olacağını kaydeden Glass, mali tedbirlerin yüksek maliyetli olduğunu ve güçlü orta vadeli büyümenin ilaveleri karşılayamaması durumunda orta vadeli mali sıkılaştırmanın kaçınılmaz göründüğünü söyledi. Gelecekteki büyüme üzerinde baskı oluşturabilecek tamamen fon harcamaları.