S&P Türkiye için büyüme tahminini yükseltti


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard Poor’s, Türkiye’nin bu yıl için ekonomik büyüme tahminini yüzde 5,2’ye, gelecek yıl için büyüme tahminini ise yüzde 2,8’e yükselttiğini bildirdi.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye için büyüme tahminini yükseltti.

Derecelendirme kuruluşunun “Küresel Ekonomik Görünüm, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) ve Gelişmekte Olan Piyasalar” başlıklı yayınladığı raporda; Enflasyon, Faiz Oranları ve Büyümeyi Dengelemeye Çalışan Türkiye’nin bu yıl ve gelecek yıllara ilişkin ekonomik büyüme tahminleri yükseltildi.

Raporda, Türkiye’nin bu yıl için ekonomik büyüme tahminini 1,7 puan revize ederek, bu yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin üzerinde ve kış aylarında da devam etmesi beklenen turizm sektöründeki güçlü gelişme gösterildi. yüzde

S&P raporunda, Türkiye’nin bu yıl için ekonomik büyüme tahminini yükseltme kararının, genişlemeci makroekonomik hareketlerin devam edeceği beklentilerini yansıttığı belirtildi.

Raporda, Türkiye’nin gelecek yıl için ekonomik büyüme beklentisinin, hükümetin 2023’teki parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde uygulayabileceği olası ek politika desteği beklentileriyle birlikte 1,1 puan artarak yüzde 2,8’e yükseltildiği belirtildi.

Raporda, Euro bölgesi ekonomisinin, derecelendirme kuruluşunun temel ekonomik senaryosunda bile keskin bir şekilde daralması beklenirken, bölgede yüzde 0,3’lük neredeyse var olmayan bir büyüme görebileceği belirtildi.

S&P raporunda, bu yıl ağustos ayında yüzde 80’e ulaşan enflasyonun genişletici politikalar nedeniyle bir süre çok yüksek seviyelerde kalması sonrasında, enerji fiyatlarının daha ılımlı hale gelmesi ve 2023 yılında kademeli olarak yüzde 40’a düşmesinin beklendiği belirtildi. baz etkisi.

“Ekonomik aktivite, bazı önemli EMEA gelişmekte olan ekonomilerinde gözle görülür şekilde yavaşladı. Kötüleşen jeopolitik ve finansal koşulların, özellikle gelişmekte olan Avrupa’da, yılın geri kalanında ve 2023’ün başlarında büyüme üzerinde baskı oluşturmasını bekliyoruz. açıklamalara yer verildi.

Raporda, Türkiye’nin yükselen pazarlardaki güçlü turizm performansı örneklendiriliyor: “Enerji ihracatçıları için hala çok uygun ticaret koşulları var. Türkiye’nin kışa doğru uzayacak olan turizm sezonu da dahil olmak üzere, genel olarak zorlu bölgesel ekonomik görünümde bazı parlak noktalar var.” Değerlendirme yapıldı.