Sözleşmeli kadro var mı, ne zaman çıkacak? (Son 2022 yılı itibariyle sözleşmeli personel)


Sözleşmeli personel ne zaman görevden alınacak? Sorunun cevabı binlerce taşeron işçisinin merak ettiği sorular arasında. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı taşeron işçileri, EYT, geçici ve mevsimlik işçilerle ilgili çalışmalarını sürdürmekte ve kamuda 600.000’e yakın sözleşmeli işçi çalıştırma sürecini sürdürmektedir. İşte sözleşmeli personel ile mevcut durum.

Sözleşmeli işlerde ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı üzerinde durulmuştur. Sözleşmeli personel için teknik ekiplerin çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Yaklaşık 600 bin memuru etkileyen yönetmelikle kamu sektöründeki sözleşme türleri tek tipe indirilecek.

İLGİNÇ 600 BİN ÇALIŞAN

Sözleşmeli ve kadrolu çalışanlar arasında bazı farklılıklar vardır. Sözleşmeli personelin kurumlar arası geçiş hakkı yoktur, terfi sınavına giremezler.

Çalışmanın tamamlanması ile kamu hizmetinde kadrolar arasındaki farklılıklar ortadan kalkacaktır.

Yeni düzenleme ile kadro değişikliği isteğe bağlı. Düzenlemenin nihai şeklinin önümüzdeki günlerde netleşmesi gerekiyor.

Sözleşmeli kadro var mı, ne zaman çıkacak?  (Son durum 2022 sözleşmeli personel) - 1

SÖZLEŞME PERSONELİNİN SON DURUMU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan son açıklamada sözleşmeli personele ilişkin şu açıklamalar yapıldı;

“Bu hafta anlaşmayla ilgili son bir toplantı yapacağız. Çalışmamız son şeklini alacaktır. Kapsama sadece 4B üyeleri dahil edilecek.”

Bakan Bilgin daha önce çalışmayı şöyle anlatmıştı:

“Kamu sektöründeki özel durumlar dışında tüm sözleşme türlerini tek tipe indireceğiz. Onlara tüm memur ve kadro haklarını vereceğiz.

Bu ayın sonuna kadar bu çalışmayı tamamlamayı umuyorum.”