Sosyal medya kazançlarının RADAR incelemesi


Maliye ve Maliye Bakanlığı, sanal ticaret ve sosyal medya gelirlerine ilişkin incelemesini tamamladı. RADAR adı verilen sistem kullanılarak yapılan araştırmada, sosyal medya kazançları üzerinden vergi yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmeyen 50.000 kişi tespit edildi. Bakan Nabati, teftişlerin daha sık hale geleceği konusunda uyardı.

Finans ve Finans Bakanlığı e-ticaret, sosyal medya ve uzaktan çalışma gelirleri incelemesini tamamladı.

RADAR sistemi, gelirlerini beyan etmeyen veya kısmen beyan eden vergi mükelleflerini belirlemek için kullanıldı. Saha araştırması başladı.

Youtube, Facebook, Instagram, Bigo Live, Twitch, TikTok, Dlive ve Scorp gibi platformlar özellikle mercek altına alındı. Radarda kayıtlı 65 bin kişinin vergi borcu incelendi.

Hazine ve Hazine, 50.000 kişinin vergi yükümlülüklerini kısmen veya tamamen yerine getirmediğini tespit etti, 3.500 kişi için doğrudan saha araştırması başlatıldı.

E-ticaretle uğraşanlar arasında bakanlığın radarında olanlar da vardı. 6 bin kişi incelendikten sonra eksik veya yanlış bilgi verenler için çalışma başlatıldı.

E-spor sektöründeki satışlar da RADAR sistemi kullanılarak analiz edildi. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda 3.000 kişinin analizinde 588 kişi için önlem alınmaya başlandı. Hazinve ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, önümüzdeki dönemde sosyal medya gelirlerinin daha yakından takip edileceğini söyledi.