Sonbaharda yapılacak ikinci pazar araştırmasında bir karar verilecek.


Rekabet Kurumu Başkanı Küle, perakendeye yönelik ikinci soruşturmada “tahsilat-dağıtım karteli” bağlamında yeniden fiyat keşfine odaklanıldığını, bu soruşturmada nihai kararın önümüzdeki yılın sonuna kadar verileceğini bildirdi. bu yıl.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, piyasalarla ilgili soruşturma hakkında bilgi verdi.

Perakende kartel soruşturmasında yine fiyatlandırmaya odaklandıklarını anlatan Küle, “‘Havuz kartelindeki bir tedarikçi, firmalar arasında doğrudan ilişki kurmadan iletişimi sağlıyor, birlikte fiyat geçişlerini, promosyonları, kampanyaları ve hatta indirimleri belirliyor, veriyor, veriyor. genel seviyeye doğru bir yükseliş trendi.”

Küle, 5 zincir mağaza ve 14 tedarikçi için açılan ikinci soruşturmada 3 şirketin eşleştirme talebinde bulunduğunu söyledi.

Küle’nin bu girişimleri üzerine: “İhlali kabul etmiyoruz ama rekabet otoritesi ile bir uzlaşma bulmak istiyoruz.” Temel ilke, uzlaşma talebi açısından ihlali kabul etmektir” dedi.

Küle, üçüncü savunmanın ikinci perakende soruşturmasında hazır olduğunu ve nihai kararın sonbahar aylarında verilmesinin beklendiğini söyledi.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle
Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle

“YARIŞMACILAR BİLGİ DEĞİŞİMİ YAPAMAZ”

Küle, rakip firmaların hassas bilgiler, gelecekteki fiyatlar, üretim ve teknolojik değişiklikler hakkında bilgi paylaşamayacaklarına ve böyle bir durumu asla affetmeyeceklerine dikkat çekti.

Firmaların ortak hareketi pazarda rekabeti engelliyor, “Bu durumda verimlilik düşer ve inovasyon biter. İnovasyonun sonu ekonomi için bir felakettir. yenilikçi tedbirlerin alınamayacağını, tüketici refahının ciddi şekilde zarar göreceğini, dolayısıyla antitröst ilişkilerinin “ülkenin kalkınma ve büyüme politikasına büyük zarar vereceğini” söyledi.

“Devam eden 32 ARAŞTIRMA var”

Federal Cumhurbaşkanı Küle, rekabet otoritesinin şu ana kadar 394 soruşturmayı tamamladığını, 32 soruşturmanın da devam ettiğini belirterek, “Sonuçlanan 394 soruşturmanın 6’sı bağlayıcı, 8’i de uzlaşma ile sonuçlandı. 1999-2022 yılları arasında verilen para cezası 10 milyar 725 milyon 990 bin 278 liraydı” dedi.