SON DAKİKA HABERLERİ: Zorunlu karşılıklara ilişkin Merkez Bankası kararı


SON DAKİKA HABERLERİ: Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarını değiştirdi. Daha önce sadece bireysel hesapları kapsayan dövizin TL’ye çevrilmesinde belirli bir oran sağlanması şartı, tüzel kişiler ve kurumsal hesaplar için de geçerliydi. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, döviz hesabından Türk Lirası hesabına geçiş için belirlenen oranı sağlayamayan bankalar tarafından ek asgari zorunlu karşılık artırıldı.

Flaş Haber! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) asgari zorunlu karşılık tutarını değiştirdi.

merkez bankasıTürk lirasını mevduata çevirirken hedef değerleri güncellemeye ve tüzel kişiler için dönüşüm hedefini koşul olarak eklemeye karar verdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, döviz hesabından Türk Lirası hesabına çevirmek için belirlenen oranı sağlayamayan bankalar tarafından ek zorunlu karşılık artırıldı. Buna göre, gerçek ve tüzel kişi dönüştürme oranı yüzde 10’un altında olan bankalara 5 puan, yüzde 10’a 20 oranında olan bankalara ise 3 puan daha eklenecek. Tebliğ ile daha önce sadece şahıs hesaplarında geçerli olan dövizin Türk Lirası’na çevrilmesinde belirli bir kurun sağlanması şartı, tüzel kişilerin elindeki hesaplar için de geçerlidir.

Uygulama 2 Eylül’den itibaren geçerlidir.