SON DAKİKA HABERLERİ: Yeni refah paketi geliyor


SON DAKİKA HABERLERİ: Hükümet sosyal yardımları genişletiyor. Enerji ve eğitim alanlarında halen devam eden birçok sosyal yardımın kapsamı genişletilecek ve kaynak miktarı artırılacaktır. NTV Ankara istihbarat şefi Ahmet Ergen, yeni sosyal yardım paketinin detaylarını açıkladı.

Flaş Haber!

Hükümet sosyal yardımları yeniliyor.

Enerji ve eğitim alanlarında halen devam eden birçok sosyal yardımın kapsamı genişletilecek ve kaynak miktarı artırılacaktır.

Yeni sosyal yardım yardımları da getirilecek. Bu kapsamda öncelikle eğitim hayatına devam eden çocukların ailelerine maddi yardımda bulunulması planlanmaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık dün bir araya geldi.

İki bakan, sosyal yardımlarla ilgili mevcut durumu gözden geçirerek yeni dönemde uygulanacak sosyal yardım politikasını değerlendirdi.

Şu ana kadar 200 milyar liranın üzerinde enerji sübvansiyonu verildi. 5 milyona yakın ailenin 30 milyar liraya yakın icra borcunun tasfiyesine ilişkin plan açıklandı.

Yüzde 80’i aşan doğalgaza sübvansiyonun devam edeceği açıklandı. Bu yıl sosyal yardımlar 145 milyar lirayı aşarak bütçenin yüzde 5,1’ini oluşturdu.

FATURA DESTEĞİNİN KAPSAMI GENİŞLETİLECEK

Dünkü toplantıda mevcut uygulamaların daha da geliştirilmesi ve sosyal destek paketine yeni sosyal destek uygulamalarının eklenmesi kararlaştırıldı.

Bu kapsamda enerji sübvansiyonları artacaktır. Destekten yararlananların sayısı da artacak. Destek seviyesi de artacak.

Şu anda en düşük 450 lira, en yüksek 1150 liralık ödemeler yurtlarda doğalgaz faturası için yapılıyor. Yılda iki kez doğalgaz faturası yardımı yapılmaktadır. 203.000 aile ile Şubat ayında doğalgaz üretimine başlandı.

Elektrik desteği 216 liraya kadar. Elektrik teşvikinden yararlanan aile sayısı bu yıl 2,1 milyondan 4 milyona yükseldi.
Böylece hanelere verilen enerji desteği 1.366 liraya çıkıyor.

Yapılacak yeni düzenleme ile doğalgaz ve elektrik üretiminden yararlanan ailelerin sayısı artacak. Yardım miktarı da artacak.

ÇOCUKLU AİLELERE DESTEK YENİLENMEKTİR

Çocuklu ailelere destek yenilendi. Çocuklar eğitim desteği alıyor. Eğitim hayatına devam eden çocukları için ailelere nakdi yardım yapılmaktadır. Bu sayede çocukların okula gitmeleri için sağlanan kitap ve okul araç gereçlerine maddi yardım da eklenecektir.

Aile desteği de genişletilmekte ve sayıca artmaktadır. Aile destek programı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere 12 ay boyunca 450, 550 ve 600 lira ödeniyor.

Sosyal paketin detayları Ekim ayında yapılacak kabine toplantısında açıklanacak.