SON DAKİKA HABERLERİ: OPEC+ grubunun petrol kararının ardından ABD’den kritik adım


SON DAKİKA: OPEC+ grubunun petrol kararının ardından ABD Kongresi Demokratları, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ABD askeri varlığını geri çekmek için yasa çıkardı.

Flaş Haber! OPEC+ grubunun petrol üretimini Kasım ayından itibaren günde 2 milyon varil düşürmeye karar vermesinin ardından ABD’den çok önemli bir hamle geldi. ABD Kongresi’ndeki Demokratlar, ABD’nin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki askeri varlığını geri çekmek için yasa çıkardı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC üyesi olmayan bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ dünkü toplantısında Kasım ayı günlük petrol üretimini 2 milyon varil düşürme kararı almış ve bu kararın ardından Brent petrol 93 doların üzerine çıkmıştı. ABD’den karara sert tepkiler geldi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Brian Deese ortak bir yazılı açıklamada şunları söyledi: “Başkan Biden, OPEC+ grubunun küresel ekonomi yavaşlarken üretimi kısma yönündeki öngörüsüz kararından hayal kırıklığına uğradı. Putin’in Ukrayna’yı işgali.” denildi.

ABD Kongresi’ndeki Demokratlar, ABD’nin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki askeri varlığını geri çekmek için yasa çıkardı.

Son dakika gelişmelerinin detayları çok yakında ntv.com.tr’de…