SON DAKİKA HABERLERİ: Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti


SON HABER: Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 42,8’den yüzde 60,4’e yükseldiğini açıkladı.

Flaş Haber!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı.

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 60,4’e yükseldi. Bir önceki rapordaki tahmin yüzde 42,8 idi.

Kavcıoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Küresel enflasyon güçlü kalmaya devam ediyor. Sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkelerin enflasyon tahminleri son 25 yılın en yüksek değerlerine ulaştı.

“Mevcut FAZLA, EMTİA FİYATLARINI NORMALLEŞTİRMEYE BAŞLADI”

Yurt içi ekonomik aktivite sürdürülebilir bir yapıda kesintisiz olarak devam etmektedir. Düzeltilmiş cari dengede iyileşme eğilimi devam etmektedir. Küresel emtia fiyatları normalleşmeye başladığında, ekonomi cari fazla vermeye başlayacak.

Kapasite kullanım oranları, yatırımdaki güçlü eğilimin devam edeceğini ve anket verileri sermaye harcamalarının artacağını gösteriyor.

Enerji fiyatları nedeniyle ithalat artarken, güçlü büyümeye rağmen enerji ve altın hariç cari açık durgun seyretmektedir.

Mayıs ayı itibarıyla ticari krediler içinde yatırım ve ihracat kredilerinin payı yüzde 28’e yaklaşarak 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yüksek küresel enerji emtia fiyatları, dış ticaret açığındaki iyileşmeyi sınırlamaktadır. Turizm 2019 rakamlarına yaklaştı.

Kapasiteyi artırmak ve ihracatı desteklemek için kredi kullanımı büyük siyasi öneme sahiptir. Son dönemde ticari ve bireysel kredilerde yavaşlama gözlenmektedir. Tüketici kredilerinin tüm krediler içindeki payı önemli ölçüde düştü.

“ENFLASYONDA YAKINDA KALICI BİR DÜŞÜŞ HEDEFİYORUZ”

Nisan ayında TÜFE öngördüğümüz patikanın üzerinde kaldı. Çekirdek göstergeler daha olumlu bir görünüm sergiliyor. Gıda dışı ve enerji sektörlerinde enflasyonun temel belirleyicileri dış faktörler ve döviz kurudur.

Küresel büyüme aşağı yönlü revize edildiğinden yılın ikinci yarısında çıktı açığı daralacak ve talep koşullarının enflasyona katkısı azalmaya devam edecektir. Aldığımız kararlar ile bir an önce enflasyonda kalıcı bir düşüş hedefliyoruz.

Tüm TL faiz oranlarını politika faizine ve parasal aktarım mekanizmasına yaklaştırmak için gerekli adımları atmaya devam edeceğiz.

Bu yıl için 2022 ham petrol tahminini 73,7 ABD Doları (yıllık yüzde 93,9) ve gıda enflasyonu varsayımını 71,3 ABD Doları (yıllık yüzde 49) olarak belirledik.