SON DAKİKA HABERLERİ: Elektrik ve doğalgazda yüzde 20 artış


SON DAKİKA HABERLERİ: Elektrik ve doğalgaza zam yapıldı. Evlerde kullanılan doğalgazın birim fiyatı yüzde 20,4, sanayide kullanılan gazın birim fiyatı yüzde 50,8, elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın birim fiyatı ise yüzde 49,5 arttı. Elektrik sektöründe özel müşterilere yüzde 20, sanayiye yüzde 50 ve ticari müşterilere yüzde 30 oranında tarife artırıldı.

Flaş Haber! 1 Eylül 2022’de elektrik ve doğalgaz fiyatlarına zam yapıldı.

Doğal gaz söz konusu olduğunda, özel konutlar, endüstriyel müşteriler ve elektrik üretimi için Eylül ayında geçerli olan tarifeler belirlendi.

Konut doğal gaz tüketimi %20,4, endüstriyel doğal gaz tüketimi %50,8 ve elektrik üretimi için doğal gaz tüketimi %49,5 arttı.

ELEKTRİK FİYATLARINDA ARTIŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Eylül ayından itibaren geçerli olan elektrik tarifesinin yüzde 20 oranında artırıldığını duyurdu.

EPDK’dan yapılan açıklamada, salgının küresel ekonomiyi etkilemeye devam ettiği bir dönemde Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaşın, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya enerji piyasaları için ciddi sonuçlar doğurduğu kaydedildi.

“Küresel enerji krizi” olarak da yorumlanan bu sürecin tüm hammaddelerde olağanüstü fiyat artışlarına yol açtığından hareketle şunlar belirlendi:

“Bu durum ülkemizdeki enerji üretim maliyetini de olumsuz etkiledi. Özellikle son aylarda dünya piyasalarında enerji emtia fiyatlarındaki artış nedeniyle nihai elektrik tarifelerinde özel ve tarımsal faaliyetler için abone gruplarında yüzde 20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer abone gruplarında yüzde 30 oranında artış yaşandı. “Sanayi abone grubuna yüzde 50 zam yapıldı. Bu artışla 100 kilovat saat elektrik tüketen bir hane abonesi için ödenecek tutar 173,46 lira oldu.”

Yeni tarifeler 1 Eylül’den itibaren geçerli olacak.