SON DAKİKA HABERLERİ: Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımından 11 yıl sonra


SON DAKİKA HABERLERİ: Avrupa Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 0,5’e yükseltti. Mevduat faizi de 50 baz puanlık artışla sıfıra indirildi. Böylece 11 yıl sonra banka faiz oranlarında bir adım atmış oldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasaların yakından takip ettiği faiz kararını açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), enflasyondaki artışa karşı çıkarak baz faizi 50 baz puan artırarak yüzde 0,5’e yükseltti. Mevduat faizi de 50 baz puanlık artışla sıfıra indirildi.

Bankanın faiz oranlarını en az 25 baz puan artıracağı kesin olarak kabul edilirken, hafta başından itibaren 50 baz puanlık faiz artırımı beklentileri yükselmişti.

ECB karar metninde, bankanın kriz araçlarının kullanımının piyasanın öngördüğüyle sınırlı olmayacağına dikkat çekilirken, “önümüzdeki birkaç toplantıda faiz oranlarının normalleşmeye devam etmesinin mümkün olduğu” belirtildi.

TPE’nin (Geçici Koruma Aracı), Banka’nın para politikasının etkin bir şekilde uygulanabilmesi ve Euro Bölgesi ekonomilerindeki farklı toparlanma hızları nedeniyle gerekli bir araç olduğu kaydedildi.

LAGARDE: ZAYIF EURO BASINÇ YARATIYOR

Faiz kararının ardından ECB Başkanı Christine Lagarde, zayıf euronun enflasyon üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

ECB faiz oranlarını en son 2011’de artırmıştı. Faiz oranları 2014’ten beri negatifti.

ENFLASYON AVRO BÖLGESİNDE REKOR

Tüm dünyayı etkisi altına alan enflasyondaki yükseliş Avrupa genelinde görüldü. Son verilere göre, euro bölgesinde yıllık enflasyon Mayıs ayındaki yüzde 8,1’den Haziran’da yüzde 8,6’ya yükseldi.

15 AVRUPA ÜLKESİNDE ENFLASYON ÇİFT DİJİTAL

Enflasyon Almanya’da yüzde 8,2, Fransa’da yüzde 6,5, İspanya’da yüzde 10, İtalya’da yüzde 8,5, Belçika’da yüzde 10,5, Bulgaristan’da yüzde 14,8, Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 16,6, Letonya’da yüzde 19,2, Litvanya’da yüzde 20,5 ve 22 Estonya’da yüzde

Enflasyon oranı 27 AB üye devletinin 15’inde çift haneli rakamlara ulaştı.

ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 2

Enflasyon, Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde.