SON DAKİKA HABER Merkez bankası faiz kararını açıkladı


SON DAKİKA: Merkez bankası beklentiler doğrultusunda bir adım attı ve faiz oranlarını 1,5 puan indirerek yüzde 9’a çekti. Faiz iki yıl sonra tek hanelere gerilerken, merkezin faiz indirimi son dört seansta 5 puana ulaştı.

Flaş Haber!

Merkez bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı.

Olağan toplantısını Kasım ayında gerçekleştiren Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz oranlarını 150 baz puan indirerek yüzde 9’a çekti.

BU YIL 5 PUAN İNDİRİMİ

Merkez bankası bu yıl üst üste dört kez faiz indirimine gitti. Merkez, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım seanslarında toplam 5 puan düşürdü.

2 YIL SONRA BİREYSEL EV

Kilit faiz oranı, Eylül 2020’den bu yana ilk kez tek haneli rakamlara geriledi. Merkez bankası yılın son toplantısını 22 Aralık’ta yapacak.

EKONOMİSTLER NE BEKLİYOR?

Ekonomistler Merkez Bankası’ndan indirim bekliyorlardı. AA Finans ve Reuters’in anket yaptığı ekonomistler, 1,5 puanlık düşüş öngörüyordu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TEK BİR EV SİNYALİ VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Eylül ayı sonunda yaptığı açıklamada faizin yıl sonuna kadar tek haneli rakamlara ineceğini belirtmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah önümüzdeki toplantıda faizi biraz daha indirerek tek hanelere indireceğiz.” dedi.