Şöhret Hikayesi Açıklandı! ‘Komşu’ Detayı Şaşırttı


Aşk-ı Memnu, Genco, Adını Feriha Koydum, Gece Yarısı Pera Palas gibi popüler projelerden tanıdığımız Hazal Kaya ünlü oldu. Gazeteci Arif Hür, “Oyunculuk yaptığı ‘Genco’ dizisiyle tüm Türkiye’de adından söz ettiren Kaya, komşusu Nurcan Güzel sayesinde oyuncu oldu.

Dizileri, reklamları ve kendinden emin çıkışlarıyla son yıllarda dikkatleri üzerine çeken oyuncu. Hazal KayaŞöhret nasıl ortaya çıktı.

Gazeteci Arif Hür, Kaya’nın şöhret yolculuğunun anlatılmamış detayını ortaya çıkardı.

İşte Arif Hur’ün gündemdeki yazısı:

“1990 doğumlu Hazal KayaÜnlü olma hikayesi oldukça ilginç. 2007 yılında başrolünü oynadığı ‘Genco’ dizisiyle tüm Türkiye’de tanınan Kaya, komşusu Nurcan Güzel sayesinde oyuncu oldu.

Nurcan Güzel, senarist ve yapımcı, Hazal KayaAnnesi Ayşegül Kaya ile yakın arkadaştır. Nurcan Güzel, 15-16 yıl önce Hazal Kaya‘ın annesi Ayşegül Kaya’ya ‘Kızınızı hemen bir cast ajansına götürün’ dedi.

Ayşegül Kaya da kızını ajansa getirdi ve Hazal Kaya‘ın oyunculuk macerası başladı.

Artık ekranlarda ve sosyal medyada kendisinden çokça bahsedildiği ortaya çıktı. Hazal KayaKomşularının önerisiyle oyunculuk yapmaya başladı.

İstanbul’un en yoksul semtlerinden Balat’tan çıkıp tüm Türkiye’ye değerinizi kanıtlamak gerçekten takdire şayan. Azmin zaferi dedikleri bu olsa gerek…”

HAZAL KAYA KİMDİR?

Hazal Kaya o kim, kaç yaşında; Oyuncu 1 Ekim 1990 İstanbul doğumludur. Hazal Kaya31 yaşında.

İlkokulu Gaziosmanpaşa İlkokulu’nda, liseyi İstanbul İtalyan Lisesi’nde okudu. 2009 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Performans Bölümü’ne girdi. Annesi ve babası avukat Hazal Kayaİstanbul Balat’ta büyüdü. 1997 yılında anne ve babası ayrıldıktan sonra annesiyle birlikte yaşadı. Küçük yaşlardan itibaren çeşitli sanat dallarıyla ilgilenmeye başladı, 4,5 yaşında keman, 7 yaşında bale derslerine başladı. Lise, drama bölümü ve okulun korosuna devam eden Hazal Kaya, okuldayken katalog çekimleri ve bazı ajanslar için de başvurdu. Eğitimine devam ederken Cola Turka’nın yüzü oldu. 2006 yılında Acemi Cadı dizisinin 46. bölümünde konuk oyuncu olarak yer aldı. Pelin karakterini canlandırdı.

2007 yılında lise ikinci sınıftayken ilk olarak Genco adlı bir televizyon dizisinde rol aldı. Halit Ziya Uşaklıgil’in aynı adlı romanından uyarlanan ve Kanal D’de yayınlanan Aşk-ı Memnu dizisinde Nihal Ziyagil’i canlandırdı. Oynadığı ilk film, 2011 yılında vizyona giren Selçuk Aydemir yapımı Çalgı Çengi oldu. Aynı zamanda Ekol Drama’da Ayla Algan’dan ders aldı. Ardından Ümit Çırak Modern Oyunculuk Teknikleri Atölyesi’nde Ümit Çırak’tan eğitim aldı. Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, İtalyanca ve Almanca bilmektedir.

14 Ocak 2011 tarihinde Show TV’de başladığı Adı Feriha Koydum dizisi ile ekranlara geri döndü. Feriha Yılmaz, Çağatay Ulusoy ile paylaştığı dizide Sarrafoğlu karakterini canlandırdı. Aynı yıl Ayça Bingöl ve Selin Şekerci ile paylaştığı Ay Büyüyen Uyku filminde Hülya karakterini canlandırdı. Başrolünü Engin Altan Düzyatan ile paylaştığı Bu Son Olsun filminde Lale karakterini de canlandırmıştır. Daha sonra annesi Ayşegül Kaya ile bingo reklamları için kamera karşısına geçti. Adını Feriha koydum 2. sezon finalinde diziden ayrılan Hazal, 2012-2013 sezonunda ATV’de yayınlanan Son Yaz-Balkanlar 1912 ile ekranlara geri döndü. Emine karakterini canlandırmıştır. Ancak dizi iyi eleştiriler almadığı gerekçesiyle iptal edildi. Daha sonra Kanal D’de ekrana gelen A.Ş.K. TV dizisinde tenis antrenörü Azra Özak karakterini canlandırmıştır. Ancak dizi 13. bölümde final yaptı. Bir süre sonra Onur Ünlü’nün yönettiği İtirazım Var filminde Zeynep Bulut karakterini canlandırdı. Pek çok kategoride 2014’ün en önemli isimlerini seçen icaps’ta Hazal Kaya, sanatçı kategorisinde uluslararası bir mükemmellik madalyası alarak “Dünyanın En Etkili İsimleri”nden biri seçildi. 2015 yılında Aras Bulut İynemli ile başrol paylaştığı TV8 TV8 dizisi Maral: En Güzel Hikayem’de Maral Erdem karakterini canlandırmıştır.

Türk dizileri ve Türkçe yayın dergi Dünya ile ilgili özel programlar yayınlayan BAE merkezli MBC kanallarında yapılan anketin sonuçlarına göre, en beğenilen Türk kadın sanatçılar anketinde 4. oldu. Aynı zamanda, resmi açıklamaları Ağustos 2010’dan Ağustos 2015’e kadar olan dönemi kapsayan 4 kıtada 35 farklı ülkeden yapılan bir araştırmaya göre en popüler 10 kadın oyuncu listesinde 6. sırada yer alıyor. Lübnan Ödülleri 2015’i kazanan tek Türk sanatçıdır. Mayıs 2011 ile Mayıs 2016 arasında 4 kıta ve 35 farklı ülkenin reytinglerine göre en popüler 10 kadın oyuncu listesinde yine 6. sırada yer alıyor. Mayıs 2016 itibariyle listede 6. sıradan 5. sıraya yükseldi. Ayrıca 2016’nın en güzel 10 kadını listesinde 5. sırada yer alıyor.

Hazal Kaya son olarak Pera Palas’ta Gece Yarısı dizisinde rol almıştır.

HAZAL KAYA EŞİ KİMDİR?

Hazal Kaya, 2019 yılında oyuncu Ali Atay ile evlendi. Çiftin Fikret Ali adında bir oğulları var.