Site ücretleri için işlem talebi


Yer ücretleriyle ilgili tartışmalar devam ediyor. İstanbul’daki bazı sitelerde ücretlerin 10 bin lirayı geçmesi üzerine yönetmelik değişikliği istendi.

Son zamanlarda site ücretleri kiralarla yarıştı.

Geçen yıla göre yüzde 100’ün üzerinde bir artışla İstanbul’daki bazı lokasyonların ücretleri 10.000 lirayı aştı.

Birçok ev sahibi ve kiracı yüksek ücretlerden şikayetçi. Site yöneticilerinin artışın sebepleri ise artan giderler, personel maaşları ve sistemler için artan bakım maliyetleridir.

Ancak, keyfi vergi artışlarına ilişkin şikayetler artmaya başlayınca, ev sahipleri buna çeşitli derneklere üye olarak yanıt verdi. Eyalet parlamentosu ve bakanlıklardan katkı mevzuatında reform yapmaları istendi.

Konunun düzenleme için ilgili bakanlıklara ve TBMM’ye taşındığını söyleyen Gayrimenkul Hukuku Odası Başkanı Ali Güvenç, “Bu kadar yoğun toplu yaşam alanı ve tesislerin bulunduğu sitelerin hala yönetmeliğe tabi olması. 1965’te yazılanlar ev sahiplerine ve insanlarımıza zarar veriyor.”

PROFESYONELLEŞME DURUMU

Bir diğer konu da site yönetiminin profesyonelleşmesi… “Ülke çapında herkes site yöneticisi olabilir. Sektörde bir standart yok” diyen Güvenç, “Profesyonel yönetim şirketlerinden desteğe ihtiyacımız var” dedi.

“GENEL KURUL OLMADAN ÇIKILAMAZ”

Peki yönetim bir yılda kaç kez kontör yükleyebilir? Kentsel Tesis Yönetim Derneği Başkanı Suat Sandalcı, bir hükümetin kendi iradesiyle artış yapma hakkının olmadığını söyledi. Sandalcı, “Hükümet ciddi enflasyonist harcama olduğunu düşünüyorsa, Olağanüstü Genel Kurul’a giderek bütçe revizyonu yapmalıdır” dedi.

Ancak genel kurul toplantılarına katılımın düşük olması nedeniyle, tüm sakinler sadece birkaç kişi ile alınan kararlara uymak zorundadır.