Sezonun ilk meşe palamutları İstanbul’daki stantları süsledi


İstanbul’da sezonun ilk meşe palamutları 35’ten 50 liraya kadar olan tezgahlarda yerini aldı. Balıkçılar, bu sezon balığın bol olacağını ve fiyatların düşeceğini söyledi.

Balıkçıların hazırlıkları 1 Eylül’de başlayacak olan av sezonu öncesinde devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 15-31 Ağustos tarihleri ​​arasında küçük balıkçıların geleneksel olta ve çapalarla palamut avlamasına izin veriyor.

Ancak yasama organına göre, 25 santimetreden kısa meşe palamudu avlamak da yasaktır. O sabah izinle Boğaz ve Karadeniz’e açılan balıkçılar, sezonun ilk palamutlarıyla döndüler.

35 İLE 50 LİRA ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR

Sezonun ilk meşe palamutları tezgahlarda yerini aldı. 400-500 gram ağırlığındaki palamutlar Karaköy’deki tezgahlarda 35-50 TL’ye satılıyor.

“LÜTFEN ŞİMDİ BALIK OLUN”

Karaköy Balık Pazarı’nda stant açan Ömer Satıcı, “Palanik sezonu bugün başladı. Bundan sonra palamut bol olacak gibi görünüyor, palamut bol olacak inşallah. Şu anda bizde fiyatı 35-40 liret, balıklar büyümüş ve 1 palamut 400 gram ağırlığında.Şu anda balık bu sezon çıkıyor. Bu da çok olacağını gösteriyor. Her sene olmuyor, genelde 3-5 tane geliyor ama zaten çok balık var” dedi.

“NE KADAR GELİRSE FİYAT DÜŞÜR”

Karaköy’de stant açan Selim Albayrak, “Palamudlar artık tezgahlarda. Bu, bu yıl çok fazla Palamut olacağı anlamına geliyor. Geçen yıl Palamut yoktu. Bu sene palamuttan beklentimiz yüksek, durum palamutun bol olacağını gösteriyor. Şu anda 500 gram palamut 50 liret, ama tam mevsiminde. Tamamen başladığında, ne kadar çok balık gelirse o kadar düşük fiyatlar olacak” dedi.