SET 2022 Haliç Üniversitesi himayesinde başladı


Sürdürülebilir enerji teknolojileri, kalkınma ve enerji güvenliği konularında bu yıl 19.’su düzenlenen Uluslararası Sürdürülebilir Enerji Teknolojileri Konferansı, 16 Ağustos’ta Haliç Üniversitesi 5. Levent Kampüsü’nde başladı.

Nottingham Üniversitesi ve Dünya Sürdürülebilir Enerji Teknolojileri Topluluğu (WSSET) iş birliğiyle düzenlenen 19. Uluslararası Sürdürülebilir Enerji Teknolojileri Konferansı (SET2022 – 19. Uluslararası Sürdürülebilir Enerji Teknolojileri Konferansı) 16 Ağustos’ta Haliç’in 5. Levent Kampüsü’nde başladı. Üniversite.

Enerji teknolojileri alanında dünyanın en ünlü bilim insanlarından İngiliz bilim insanı Prof.Dr.Saffa Riffat ve Haliç Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Zafer Utlu’nun başkanlık ettiği konferans 18 Ağustos’ta sona eriyor.

“SET2022″nin açılış konuşmalarında; Sürdürülebilir bir gelecek için yenilenebilir enerjinin gerekliliği, enerji depolama, araştırma, sürdürülebilir enerji teknolojilerinin inovasyonu ve ticarileştirilmesi, planlama ve politika, mimari, mühendislik ve ekonominin entegrasyonu, enerji ve çevre, teknik termofizik, şehirler, enerji, su ve enerji sistemlerinin termodinamik analizi gibi gıda güvenliği konuları dahil edilmiştir.

Açılış konuşmasında; Haliç Üniversitesi Rektörü Zafer Utlu, insanlığın vazgeçilmez bir parçası olan enerjinin gelecek nesillere en doğru şekilde iletilmesinin önemine vurgu yaparak, bu enerjinin çevreye ve insana zarar vermeden korunarak uzun yıllar devam etmesi gerektiğini belirtti. sağlık. Çevreye olumsuz etkisi olmayan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaşması gerektiğini söyleyen Utlu, “Güneşin ve rüzgarın asla yok olmayacağına inanıyoruz. Bunu elektrik üretmek için teknolojiler geliştirmek için kullanırsak, aslında sürdürülebilirliği elde ederiz” dedi.

Rektör Utlu, uluslararası kuruluşların çalışmalarıyla yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik birçok aktif ve etkili politika uygulamasının bulunduğunu belirterek, “Ancak burada bunu daha ileriye götürme ihtiyacı ortaya çıkıyor: Birincisi enerjinin aktif kullanımı ve etkili, ikincisi ise saklama özelliklerini ortaya çıkarmaktır.” konferansta sunulacak yeni bilimsel çalışmaların katkısının altını çizdi.

Enerji krizini aşmanın temel yolunun dünyayı fosil kaynaklara bağımlılıktan kurtarmak olduğunu anlatan Rektör Zafer Utlu, “SET2022’nin önemi, böyle bir zamanda aktif olarak çalışmasıdır. Dünyanın geleceğinin en temel sorunlarından birine bilimsel ve akılcı bir bakış açısıyla bakmak ve bu zorlu evrensel süreç gelişirken sonuç odaklı olmak çok önemli bir başarıdır” dedi.

Utlu, güçlü bileşenleri olan böyle bir konferansa ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, Haliç Üniversitesi’nin “Bunu en iyi şekilde değerlendireceğimizi ve hem Türkiye hem de Türkiye için sürdürülebilir enerji çalışmalarına ciddi bir ivme kazandıracağımızı düşünüyorum.” ” ifadeleri kullanıldı.

19. Uluslararası Sürdürülebilir Enerji Teknolojileri Konferansı’na 60’tan fazla ülkeden önde gelen bilim adamları, araştırmacılar, çeşitli endüstrilerden ve üniversitelerden uzmanlar katılıyor. Konferansta ana konuşmacı olarak; En son teknolojileri ve bilimi aktaracak 8 üst düzey ve yaklaşık 20 davetli konuşmacı olacak.

Tüm ana konuşmacılar, dünyanın en iyi 100 mühendisi arasında yer alan bilim adamlarıdır. “SET2022”, 60 ülkeden 765 yazar ve 400’den fazla makale içeren Sürdürülebilir Enerji Teknolojileri ana başlığının bir parçasıdır; Enerji üretimi, verimli kullanımı, enerji malzemeleri, enerji depolama, çevresel etki, enerji dönüşümü ve enerji güvenliği gibi konuları ve uygulamaları kapsar.