Seferberlik ilanı Rusları Antalya’ya götürdü


Türkiye’de hızla artan Rus konut talebi, Rusya’nın kısmi seferberlik ilan etmesiyle yeniden canlandı. Konut ilanlarını ziyaret eden Rusların sayısı Eylül ayının ilk 24 gününde geçen ayın aynı dönemine göre yüzde 23 artarken, 24 Eylül’de bir önceki haftaya göre yüzde 94 arttı.

Leyla İlhan imzalı Dünya gazetesinde yer alan habere göre, Ukrayna’daki savaş nedeniyle geçen hafta kısmi seferberlik ilan edilen Rusya’da vatandaşlar yeniden Türkiye’ye yöneldi. Bu arayış online emlak sitelerine de yansıdı. Seferberlik ilanının ardından Rusların aramaları üç katına çıktı ve özellikle tercih ettikleri Antalya emlak piyasası canlandı. Antalya’da son günlerde yapılan ev aramalarının yarısının Ruslardan geldiği iddia edilirken, daha Türkiye’ye gelmeden emlakçıları aradıkları ortaya çıktı.

Emlakjet, Mart 2022’den sonra Rusya’dan gelen emlak trafiğinde aylık yüzde 55 artış gözlemlediğini söyledi. com CEO’su Tolga İdikat, “Rusya’nın gayrimenkule ilgisi son dönemde artarak devam etti. Eylül ayının ilk 24 gününde ev aramalarında bir önceki aya göre yüzde 23 artış görüyoruz. Geçen hafta, yükselişin hızı hızlandı. 23 Eylül Cuma günü Rusya’dan bir önceki haftaya göre yüzde 94 daha fazla trafik aldık.”

Rusya’dan gelen trafiğin satılık dairelerde yoğunlaştığını kaydeden İdikat, “Rusya kaynaklı trafiğin yüzde 72’si satılık, yüzde 28’i kiralık. Fiyat bazında ise Rusların Türkiye’de satılık daire aramaları ortalama 2 milyon 150.000 TL, kiralık daire aramaları ise ortalama 8.800 TL oldu. İdikat, Emlakjet’te en çok Rus dairelerinin arandığı illerin İstanbul, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla, Ankara, İzmir, Konya, Tekirdağ ve Yalova olduğunu açıkladı. İdikat, “Geçmişte Antalya zirvedeydi. Bu listede İstanbul’un bir süredir zirvede olduğunu görüyoruz” bilgisini paylaştı.

Antalya TURYAP Neo sahibi Hülya Keskin, yine Ruslardan çok fazla talep aldıklarını ve satış yerine kiralama talebi aldıklarını açıkladı. Son 3-4 günde gelen konut talebi çağrılarının yarısının Ruslardan geldiğini kaydeden Keskin, “Kira talebi ikiye katlandı. Hatta Rusya’dan gelmeden önce kiralık daire arıyorlar. Temmuz ve ağustos aylarında olduğu gibi fiyatlar biraz geri gelmeye başladı ama bu durum 1-2 ay sonra tekrar fiyatlara yansıyacak” dedi.

Seferberlik açıklamasıyla Rusya’da izlenme sayısının üç katına çıktığını anlatan Zingat.com Ticaret ve Satış Direktörü Eser Karaismailoğlu, “Türkiye’de özellikle Antalya sayfasını beğeniyorlar. Bölgede Rus plakalı araç sayısı arttı” dedi.

Savaşın ardından Antalya’ya akın eden Rus ve Ukraynalılar, kentin konut piyasasını astronomik boyutlara taşırken, seferberlik kararı sonucunda başlaması beklenen ikinci Rus dalgası için paniğe kapılmadığı söyleniyor. Sanayi yetkilileri ayrıca yüksek fiyatlarda köpüğün azalmaya başladığını belirtiyor.

Antalya Emlakçılar, Oto Satıcıları ve İşadamları Odası Başkanı İsmail Çağlar, Antalya’da son iki ayda yüksek kira balonunun patladığını söyledi. Başta Ruslar ve Ukraynalılar olmak üzere yabancılara evlerini kiralayan ev sahiplerinin kiralarını alamadıklarını ve konuyu yargıya taşıdıklarını anlatan Çağlar, “Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında kira balonu patladı. Fiyatlar artık enflasyonla birlikte normal seyrine döndü. Piyasalar şu anda durgun” dedi. İsmail Çağlar şöyle devam ediyor: “Savaştan sonra ev sahipleri çok yüksek kiralar ödedi. Ancak ev sahipleri ya kiralarını alamadılar ya da evin eşyalarını kaybettiler. Bu nedenle ev sahipleri yabancılara kiralama konusunda isteksizdir. Çünkü kirasını alamamaktan korkuyor. Ev sahipleri de daha akıllı hale geldi. Bundan sonra kiralama ve satışlarda balon olmayacak. Ayrıca Antalya’da kiralık daire kalmadı. Ayrıca yeni daire de yok.”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya’nın gayrimenkul fiyat artışlarında Türkiye’de liderliğini sürdürdüğünü söyledi. Merkez Bankası’nın Temmuz Konut Fiyat Endeksi’ne göre Türkiye’de konut fiyat artışında ilk sırayı Antalya yani Batı Akdeniz bölgesi olduğunu açıklayan Çetin, bunu yüzde 200 ile İstanbul’u izledi. Antalya’nın emlak fiyatlarının Türkiye ortalamasının üzerine çıkmasında arsa fiyatlarının yanı sıra dış talepteki artış da rol oynuyor” dedi.

HIZI AZALTMA

Devam eden fiyat artışına rağmen artış hızındaki yavaşlamanın iyi haber olduğunu vurgulayan Çetin, şöyle devam etti: “Temmuz ayında konut fiyatları Türkiye genelinde aylık yüzde 8, Antalya’da yüzde 7,6 arttı. Önceki aylardaki çift haneli artışların tek haneli hale geldiği görülmektedir. Dünya ekonomisinin durgunluk eğilimi, demir-çelik gibi ara malı fiyatlarının düşmesine neden oldu. Umarım bu gelişmeler maliyet ve fiyat artışlarını yavaşlatır.”