SEDDK’dan zorunlu trafik sigortası beyannamesi


Sigorta ve bireysel emeklilik düzenleyici ve denetleyicisi, zorunlu taşıma sigortası alanında sigorta şirketlerinin yöneticileri ile bir araya gelerek acil eylem planı kapsamında atılması gereken adımları görüştü. SEDDK Başkanı Eroğlu, “Amacımız, daha istikrarlı fiyatlarla, sürdürülebilir nakliye sigortası sağlamak. Piyasayı bozan işlemler ve oyuncular için gerekli önlemleri hızla alacağız.”

Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), ulaşım sigortası için yeni bir yol haritası hazırlıyor.

SEDDK’dan yapılan açıklamaya göre, SEDDK’nın yeni yönetimi, tüm trafiğe çıkış lisanslı araçlar için zorunlu bir poliçe türü olan trafik sigortasında son dönemde ortaya çıkan sorunları çözmek için sigorta şirketlerinin genel müdürleriyle bir araya geldi.

26 sigorta şirketinden yöneticilerin katıldığı toplantıda, zorunlu trafik sigortası konusu geniş bir şekilde ele alındı ​​ve sektördeki gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

“GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Toplantıda yaptığı konuşmada yer alan SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“SEDDK olarak öncelikli hedefimiz doğrultusunda son birkaç gündür taşımacılık sektöründeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sigorta sektörünün toplam aktiflerinin yaklaşık yüzde 25’ini etkileyen trafik sigortasındaki her hareket, grubun bilançosunun kârlılığını etkiliyor.

Düzenleyici ve denetleyici otorite olarak, 25 milyon araç sahibi için zorunlu ve yakından bağlantılı böylesine önemli bir sigorta ürününün sektör oyuncuları ve tüm paydaşları ile temas halindeyiz.”

“SORUNLARA YAPISAL ÇÖZÜMLER GETİRİYORUZ”

SEDDK’nın yeni döneminde trafik sigortası sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde doğru ve sürekli iletişimi daha etkin ve proaktif bir şekilde sürdüreceklerini belirten Eroğlu, şunları kaydetti:

“Sektördeki tüm oyuncularla birlikte sürdüreceğimiz ortak zihniyet ile acil, kısa ve orta vadeli aksiyonlarla tüm sorunlara yapısal çözümler getireceğiz. Hedefimiz, deniz sigortacılığı sektörünü daha öngörülebilir ve sürdürülebilir kılmaktır.” Başta sigortalılarımız olmak üzere işletmelerimiz ve dağıtım kanallarımız için daha istikrarlı fiyatlandırma. Bu amaçla SEDDK olarak piyasa yapıcı aktörleri daha yakından takip edeceğiz ve piyasayı bozan işlem ve aktörler için gerekli aksiyonları hızlı bir şekilde alacağız.”