Salgının küresel hakimiyeti nedeniyle insanlar evlerinde karantinada hayatlarını sürdürmek zorunda kaldılar. Özellikle kalabalık ailelerde yakın temas alanlarının artması ve hastaların Covid-19 virüsü nedeniyle hastanelere gitmek istememesi uyuz vakalarındaki artışın ardındaki en büyük etkenler.

Tüm bunlara ek olarak uyuz tedavisinde kullanılan ilaçlara karşı direnç gelişimi olduğu da göz ardı edilmemelidir. Uyuz hastaları, direnç gelişiminde uzman tarafından hazırlanan tedavi öyküsünü en doğru şekilde ve en uygun zamanda kullanmazlarsa ve uyuz bölgesinde yaşayan kişiler uyuz tedavisinin başarılı olması mümkün değildir. aynı evde uyuz tedavisini kullanma bilinci olmasa bile hiçbir semptomu yoktur.

‘Uyuzun bulaşma süresi 15 dakika’

Uyuz tüm insanlarda görülebilir. Uyuz, bulaşma yoluyla yayılan bir hastalık türüdür. Başka bir deyişle, parazitin bir kişiden diğerine bulaşması yakın temas ile 15 ila 30 dakika arasında herhangi bir yerde gerçekleşebilir. Uyuz bireyin yaşam kalitesini derinden etkiler ve şiddetli kaşıntıya neden olur. Özellikle, dayanılmaz kaşıntı geceleri hissedilir ve diğer insanlara bulaşıcı olduğu için temelde bir halk sağlığı sorunudur. Diğer insanlara bulaşması nedeniyle uyuzdan etkilenen kişi sayısı demografik olarak yoğundur. Uyuz, insan vücudunun her yerinde, özellikle bileklerde ve cinsel organlarda kaşıntıya neden olur. Bu parazitler deri altına girerek yumurtalarını bırakırlar. Tünel yapım sürecinde yerleşen parazitler 2-6 hafta sonra şikayetlere yol açar. Kaşıntı böceklerinin de bir kazma makinesi gibi aktif olarak hareket ettiğini açıkladı. Uyuz böcekleri ağızlarını sola ve sağa hareket ettirerek derinin yüzeyine kadar inerler. Ancak bahsettiğimiz tünel aşırı büyük bir tünel değil. İnsan vücudunda bir toplu iğne başı kadar yer kaplar. Bulunduğu yerden çoğalarak kendi bölgesini belirler. Daha sonra yumurtalarını bırakır ve uyuzların daha kronik hale gelmesine neden olur.

Salgın artan uyuz!

Kötü sıhhi koşullar Uyuza hazırlanın

Hijyen koşullarının tam olarak uygun olmadığı yerlerde ve çoğunlukla cezaevleri, askeriye, okullar, üniversite yurtları, huzurevleri gibi toplu yaşam alanlarında uyuz bulaşma riski çok daha yüksektir. Cilt teması, aynı odayı ve bazen aynı yatağı, aynı havluyu, aynı kozmetikleri, aynı eşyaları paylaşmak anlamına gelir; Uzun süreli fiziksel yakınlık veya aşırı fizyolojik temas, örneğin B. Cinsel ilişki, uyuz parazitinin bulaşma riskini önemli ölçüde artırır.

Aynı ortamda bulunan herkese davranılmalı

Uyuz tanısı için kesin bir laboratuvar tekniği yoktur ve hastanın şikayet öyküsü dinlenerek dermoskopik veya fizik muayene sonucunda tanı konur. Ayrıca şüpheli bölgelerden alınan örnekler mikroskop yardımıyla incelenerek hastalık tespit edilebilir. Uyuz tedavisinde permetrin ve krotamitonlu kremler, lindanlı losyonlar, benzil benzoat losyonlar ve sülfürik merhemler kullanılır. Ayrıca oral antipruritik ilaçlar tedaviye yardımcı olur. İlaç tedavisine ek olarak hastanın eşyaları, nevresim ve havluları en az 60 derece sıcaklıkta yıkanmalı ve sıcak ütü ile ütülenmelidir. Evdeki mobilya ve halılar elektrikli süpürge ile süpürülmeli ve ardından makinenin haznesi yenilenmelidir. Ayrıca aynı bölgede yaşayan kişilerde aktif şikayetleri olmasa bile hasta ile aynı zamanda uyuz tedavisi yapılmalıdır. Bunun nedeni, oldukça bulaşıcı uyuz belirtilerinin ortaya çıkmasının 2-6 hafta sürebilmesidir.

Uyuzdan korunmak için 5 ipucu

  1. Uyuzdan korunmada hijyen çok önemli bir noktadır. İnsanlar toplu olarak bulundukları alanlarda özellikle toplu taşıma araçlarında hijyene özellikle dikkat etmelidir.
  2. Kişi kendi temizliğine ve temizliğine dikkat etmelidir.
  3. Bireysel korunmanın odak noktasından, birey uyuz olduğundan şüphelenilen kişilerle temastan kaçınmalıdır.
  4. Kişisel eşyalar asla başkalarıyla paylaşılmamalıdır.
  5. Arabalar, işyerleri ve evler gibi ortak alanların temiz tutulması önemlidir.