Saç Dökülmesi Tedavisi Hakkında Her Şey

Değişen hava koşulları ile saçlarınızı şekillendirmek ve bakımını yapmak zorlaşır. Saç bakımının önemini göz ardı etmek saçlarınızın zayıflamasına, yetersiz beslenmesine ve dokusunu değiştirmesine, kırılmayı ve saç dökülmesini artırmasına neden olabilir. Hassas ve hasara çok yatkın olduğu için saçınıza düzgün bir şekilde bakmanız sizin için gerçekten önemli hale gelir. Saçlarınız için doğru eylem doğru zamanda yapılmazsa, kademeli saç dökülmesi sonunda kalıcı saç dökülmesine neden olur.

Bu aşamada, insanlar saç dökülmesi tedavilerini tercih ederler. Aşağıda birkaç saç dökülmesi tedavisi var. Durumunuza uyacak ve daha fazla hasarı önlemek için doğru olanı seçmek önemlidir. Bir çok neden saç dökülmesine katkıda bulunur, ancak saç dökülmesi tedavisi olmadan gelmezler.

İşte saç dökülmesini tedavi ederek saç dökülmesini önlemenin bazı yolları.

  • Minoksidil

Minoksidil, FDA tarafından yeni saç büyümesini teşvik etmek ve kalıtsal kellik durumlarında daha fazla saç dökülmesini önlemek için onaylanmış reçetesiz bir ilaçtır. Minoksidil günde iki kez saç derisine sürülür.

• Saç Ekimi (Cerrahi)

Saç ekimi, dermatoloğun vücudun bir kısmından tam saç kalınlığına sahip küçük bir deri parçasını çıkardığı ve saç olmayan naklettiği yerdir. Birkaç ameliyat genellikle birkaç ay içinde yapılır.

  • Reçete Finasterid

Oral finasterid (Propecia, Proscar) kellik için FDA onaylı bir ilaçtır ve hap formunda mevcut olan tek ilaçtır (günde bir hap). Bir kadının sağlığı üzerinde kötü etkileri olabileceği için kesinlikle erkekler için reçeteli bir ilaçtır.

Saç ekimi, Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) ve Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) olmak üzere 2 tip saç dökülmesi tedavisi olarak sınıflandırılabilir.

  1. Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)

FUE saç ekiminde, her foliküler ünite tek tek doğrudan kafa derisinden alınır ve hiçbir doku şeridi çıkarılmaz. Saç folikülleri rastgele bir şekilde çıkarılır ve sonuç donör bölgede daha az yoğunluktur, ki bu fark edilmez. Dikiş gerekmediği ve geride yara izi kalmadığı için daha hızlı iyileşme sürelerine sahiptirler. Bu zaman alıcı bir süreç olduğundan, FUT ile karşılaştırıldığında maliyetlidir.

  1. Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT)

FUT işlemi, donör saç köklerinin çıkarılacağı başın arkasından küçük bir doku şeridinin çıkarılmasını içerir. Saç folikülleri, alıcı bölgelere ayrı ayrı nakledilmeden önce yetenekli bir klinik ekip tarafından şeritten hasat edilir. Bu, dokunun çıkarılmasını içerdiğinden, geride doğrusal bir yara izi kalır ve bazı müşteriler daha sonra FUE prosedürünü alanlara kıyasla daha fazla rahatsızlık ve ağrı yaşarlar. Fiyatlandırma için endüstri normu greft başına bir temeldir.

Bu saç dökülmesi tedavileri doğada çok daha karmaşıktır ve saçlarınız için yapılması gerekenin bu olup olmadığını görmek için çok daha fazla okuma ve danışma gerektirir. Doğal olarak saç dökülmesini durdurabilirsiniz.