Rusya’nın petrol ve gaz üretimi bu yıl düşecekRusya'nın petrol ve gaz üretimi bu yıl düşecek

Rusya Enerji Bakanı Shulginov, Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle petrol, gaz ve kömür üretiminin yıldan yıla düşeceğini açıkladı.

Rusya Enerji Bakanı Nikolay Shulginov, yaptırımlar nedeniyle bu yıl Rusya’da petrol üretiminin 2021 yılına göre yüzde 2, doğal gaz üretiminin yüzde 7 ve kömür üretiminin yüzde 6 düşeceğini söyledi.

Shulginov, Rusya’nın TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, Batılı ülkelerin kapsamlı yaptırımlar uyguladığı Rusya’nın enerji sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Shulginov, Rusya’nın bu yıl petrol üretimini azaltacağını belirterek, “Petrol üretimi şu anda artıyor ancak yıl sonuna kadar üretimin geçen yıla göre yüzde 2 düşmesini bekliyoruz. Rafineri petrol ürünleri üretimi de mevcut eğilime bağlı olarak yüzde 8 oranında azalacaktır” dedi.

Shulginov, ülkedeki doğal gaz üretiminin de azalacağını açıklayarak, Shulginov, “Doğal gaz üretimindeki düşüş yüzde 7 seviyesinde olacak. Boru hatlarıyla ihracat azalacak, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatı geçen yılki seviyelerde kalacak.” dedi.

Avrupa Birliği (AB) ambargosu nedeniyle Rusya’nın kömür üretiminin bu yıl 2021’e göre yüzde 6 düşeceğini söyleyen Shulginov, “Kömür ihracatımıza gösterilen ilgi bizi iyimser kılıyor. Çin, Hindistan ve Orta Doğu alımlarını artırıyor, dolayısıyla büyük bir düşüş beklemiyoruz. “Lojistik problemler nedeniyle geçen yılki seviyeye ulaşamayabiliriz ama yakın olacağız.”

24 Şubat’ta başlayan Ukrayna savaşının ardından Batılı ülkeler başta Rus enerji sektörü olmak üzere bir takım yaptırımlar uyguladı.

ABD ve bazı AB ülkeleri yaptırımlar kapsamında Rus enerji emtialarının ithalatını durdururken, bazı ülkeler bu emtiaların ithalatını azaltıyor.