Rusya’dan “Kış sert geçecek” tehdidiRusya'dan

Rusya’nın devlete ait enerji şirketi Gazprom, “Kış harika geçecek” reklam sloganıyla tepki çekti.

Gazprom’un yayınladığı iddia edilen videoda Avrupa başkentleri donduruldu.

Arka planda “Kış uzuyor” adlı bir şarkı çalıyor.

Video, gaz akışının kesilmesi durumunda Avrupa için kışın zor geçeceği yönünde bir tehdit olarak görülüyor.

Avrupa ile Rusya arasında bir soğuk duvar gösterilmektedir. Daha önce sosyal medyada yayınlanan bir video ile kışın geldiğine, Rusya’ya taşınma zamanının geldiğine dair propaganda videosu yayınlandı.

Ukrayna İçişleri Bakanı danışmanı Anton Gerashchenko, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Binlerce Ukraynalıyı öldürebileceğinizi, başka bir ülkenin toprağına el koyabileceğinizi ve Avrupa’nın gaz gaspı korkusuyla başka yöne bakacağını gerçekten düşünüyor musunuz?”

Gazprom’dan 19 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Kuzey Akım’da önceden planlanmış bakım çalışmaları nedeniyle doğal gaz akışının 31 Ağustos’tan itibaren üç gün süreyle durdurulacağı duyuruldu.

Nord Stream, Rus gazını Avrupa’ya taşıyan önemli boru hatlarının yanı sıra Yamal-Avrupa boru hattı ve Ukrayna’daki boru hatları olarak biliniyor.

Ukrayna’da savaşın başlamasından sonra, Yamal-Avrupa hattı üzerinden ulaşım tamamen dururken, Ukrayna üzerinden ulaşım yaklaşık yarı yarıya azaldı.

Rus yetkililer, Avrupa’ya doğalgaz arzındaki sorunların yaptırımlardan kaynaklandığını iddia ederken, Avrupalı ​​yetkililer Rusya’nın enerji kaynaklarını silahlandırdığını iddia ediyor.