Rusya’dan İtalya’ya doğalgaz akışı durduruldu


İtalyan enerji şirketi ENI, Rus enerji şirketi Gazprom’dan gaz akışının bugünden itibaren durdurulduğunu duyurdu.

ENI’den yapılan yazılı açıklamada, “Gazprom bugün gerekli miktarda gazı teslim edemediğini belirtti. Avusturya üzerinden gaz akışının mümkün olmadığı belirtildi. Bu nedenle, ENI’nin Tarvisio giriş noktasından Rus gaz arzı bugün 0 olacak. Gaz temini sağlanırsa ENI güncellenecektir.

Konuyla ilgili olarak İtalya’nın ANSA ajansına konuşan bir ENI yetkilisi, Gazprom’un bugüne kadar ENI’ye gaz akışını sağlayamadığını belirterek, Avusturya’nın Slovakya üzerinden gaz tedarik ettiğini ve Gazprom ile Gazprom’dan gaz akışının devam etmesi konusunda temas halinde olduklarını belirtti. orada İtalya’ya.

Rusya'dan İtalya'ya gaz akışı durdu - 1 Mayıs
Avrupa, Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar kapsamında enerji krizine karşı yeni adımlar atıyor.

BÜYÜK BİR DEĞİŞİMLE SONUÇLANMAYACAK

İtalyan basınında yer alan haberde, Rusya’dan İtalya’ya gaz akışının şu anda toplam gaz arzına göre yüzde 10’un altında olduğu ve Tarvisio’daki aktarma noktasındaki kesintinin akış durumunda önemli bir değişikliğe neden olmayacağı belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşından sonra, İtalya gaz kaynaklarını çeşitlendirmeye çalıştı. İtalya, Temmuz ayında Cezayir ve Angola gibi ülkelerden gaz alımını artırarak Rus gazına olan bağımlılığını yüzde 40’tan yüzde 25’e indirdi.