Rusya’dan Avrupa’ya gaz akışı bakım çalışmaları nedeniyle yarı yarıya düşecek


Rus devlet enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım doğalgaz boru hattındaki bir diğer türbinin bakıma alındığını ve Avrupa’ya doğalgaz akışının 33 milyon metreküpe düşürüleceğini duyurdu.

Geçen hafta bazı türbinlerde bakım çalışmalarını bitirdikten sonra Avrupa’ya 67 milyon metreküp doğalgaz sevk eden Rus devlet enerji şirketi Gazprom, yeni bakım çalışmaları nedeniyle doğalgaz arzının yarı yarıya azalacağını duyurdu.

“Bakım öncesi revizyonlar arasındaki sürenin Rostekhnadzor (güvenlik sertifikası) talimatlarına uygun olarak ve motorun teknik durumunu dikkate alarak sona ermesi ile bağlantılı olarak Gazprom, Portovaya CS’de başka bir Siemens gaz türbini motorunun çalışmasını durduruyor. Gazprom yaptığı açıklamada .

Açıklamada, 27 Temmuz sabahı saat 07:00’de başlayacak çalışmalar sonucunda Kuzey Akım’ın doğalgaz arzının 67 milyon metreküpten 33 milyon metreküpe düşeceği belirtildi.

GAZ AKIŞI BAKIM NEDENİYLE ÖNCEDEN AZALMIŞTI

Geçen ayın sonlarında, Nord Stream boru hattından bazı türbinler, Alman Siemens şirketi tarafından bakım için Kanada’ya gönderildi. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına atıfta bulunan Kanada, bu türbinleri önce Alman şirketine tedarik etmemişti.

Hem Almanya’nın hem de Avrupa Birliği’nin (AB) Kanada’ya yaptığı talepler ve baskılar sonucunda, Kanada’da gerçekleştirilen 10 günlük bakım çalışmaları nedeniyle, Kanada türbinler gönderdi ve boru hattından Avrupa’ya gaz akışı yarı yarıya azaldı. geçen haftalar.