Rusya ve Çin, gaz ödemeleri için yuan ve rubleye geçiyorRusya ve Çin, gaz ödemeleri için yuan ve rubleye geçiyor

Rus enerji şirketi Gazprom, Çinli şirket CNPC ile doğalgaz teslimatlarının ödemelerini yuan ve rubleye çevirmek için anlaşmaya vardığını duyurdu.

Rusya ve Çin, doğalgaz ödemelerinde yuan ve rubleye geçiyor.

Rus enerji şirketi Gazprom, Çinli şirket CNPC ile doğal gaz teslimatlarının ödemelerini yuan ve rubleye çevirmek için bir anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, CNPC Başkanı Dai Houliang ile Gazprom Başkanı Aleksey Miller arasında video konferans yoluyla bir görüşmenin gerçekleştiği belirtildi.

Görüşmede Rusya’nın Uzak Doğu bölgesinden Çin’e gaz arzının ele alındığı belirtilen açıklamada, Gazprom’un da yeni bir boru hattı için çalışmalara başladığı kaydedildi.

Açıklamada, “Toplantıda, Sibirya’nın Gücü boru hattından gaz tedariki için uzun vadeli sözleşmeye ilişkin ek anlaşmalar imzalandı. açıklamalara yer verildi.

Toplantıda yeni ödeme sistemine değinen Miller, “Yeni ödeme mekanizması karşılıklı fayda sağlayan, zamanında, güvenilir ve pratik bir çözüm. Anlaşmaları kolaylaştıracağına, diğer şirketlere mükemmel bir örnek oluşturacağına ve ekonomilerimizin gelişimine ek bir ivme kazandıracağına inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

GAZPROM ASYA’YA TESLİMATLARI ARTIRMA PLANI

Rusya, Batılı ülkelerin finansal sisteme uyguladığı yaptırımlar nedeniyle uluslararası anlaşmalardaki dolar ve euro ödemelerinden uzaklaşmaya çalışıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’ya yaptırım uygulayanları “dost olmayan ülkeler” olarak nitelendirdi ve bu ülkelerin artık sadece ruble kullanarak başta doğalgaz olmak üzere çeşitli Rus ürünlerini satın alabileceklerini belirtti.

Yaptırımlar nedeniyle Avrupa’ya gaz arzı keskin bir şekilde düşen Gazprom, başta Çin olmak üzere Asya pazarlarına olan arzını da artırmayı planlıyor.

Gazprom, yılda 38 milyar metreküp kapasiteli Sibirya’nın Gücü boru hattıyla geçen yıl Çin’e yaklaşık 10,4 milyar metreküp doğal gaz sevk etti.