Rusya, kripto para birimleri ile uluslararası ödemeleri yasallaştırmak istiyor


Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Moiseyev, Rusya’nın mevcut koşullarda kripto para kullanarak uluslararası ödemeleri kabul etmesinin bir zorunluluk olduğunu belirterek, “Sınır ötesi transferler için planladığımız altyapı biraz katı olabilir. Bunun için önce bu transferleri yasallaştırmamız gerekiyor” dedi.

Moiseyev, Rus devlet kanalı Rossiya-24’e yaptığı açıklamada, Rusya Maliye Bakanlığı ile Rusya Merkez Bankası arasında ülkedeki kripto para birimlerinin düzenlenmesi konusunda çeşitli anlaşmazlıklar olduğunu belirtti.

Uluslararası ticarette kripto para kullanımının bir zorunluluk olduğunu anlatan Moiseyev, “Mevcut koşullarda kripto paraların uluslararası ödemelerde bir zorunluluk olduğu hem bize hem de Rusya Merkez Bankasına açıktır.” dedi.

Rusya’nın uluslararası ödemelerde kripto para kullanımı için mevcut altyapıyı planladığını açıklayan Moiseyev, “Planladığımız altyapı sınır ötesi transferler için biraz katı olabilir. Bunu yapmak için önce bu aktarımları yasallaştırmalıyız. Bir yandan insanlara bu fırsatı vermeliyiz, diğer yandan kara para aklama ve uyuşturucu ödemelerinin olmaması için kontrol altında olmalıyız” dedi.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov da 18 Mayıs’ta kripto para birimlerinin Rusya’da bir ödeme sistemi olarak yasallaştırılabileceğini söyledi.

Batılı ülkelerin Rus finans sistemine yönelik yaptırımları nedeniyle ülkedeki birçok kurum ve kuruluş dolar ve euro ödemelerinde sorun yaşıyor.