Rusya, ilhak edilen bölgelerden 5 milyon tonluk ek tahıl hasadı öngörüyor


Rusya Tarım Bakanı Dmitry Patrushev, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporozhye bölgelerinin tarımsal potansiyeli hakkında konuştu. Patrushev, “Ekilebilir araziyi düşünürsek, Rusya’nın mahsul kumbarasına yaklaşık 5 milyon ton tahıl ekleneceğini düşünüyorum.” Dedi.

Rusya Tarım Bakanı Dmitry Patrushev başkent Moskova’da gazetecilere verdiği demeçte, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporozhye bölgelerinde Rusya’nın ilhak etmeye karar verdiği geniş tarım alanları olduğunu söyledi.

Rusya’nın bu alanlarda çalışacağını belirten Patrushev, bölgeden şimdiden bazı tarım ürünlerinin Rusya’ya sevk edildiğini açıkladı.

Bölgedeki tahıl potansiyelinin önemine dikkat çeken Patrushev, “Tarım arazilerini de hesaba katarsak, Rusya’nın hasat kumbarasına yaklaşık 5 milyon ton tahıl ekleneceğini düşünüyorum. Başka kültürlerin de olacağını düşünüyorum” dedi.

Söz konusu bölgelerde tarımsal sanayinin gelişmiş durumda olduğunu kaydeden Patrushev, “Vatandaşlarımız bu ülkelerde üretilen ürünleri tatma fırsatı buluyor. İşlenmek üzere yetiştirdiğimiz ürünlerin bir kısmı da oraya gönderiliyor. Bu nedenle, yeni alanlarda etkileşim kurmanın yollarını geliştireceğiz. Zorlukları aşacağız ve tarım sektörünü geliştireceğiz” dedi.