Rusya ile ticarette Türkiye formülü


Savaştan sonra Rusya’ya çok sert ekonomik yaptırımlar uygulandı. Bu durum Rusya ile iş yapan firmaları başka işler aramaya sevk etti. İhracatçılara göre bazı Batılı firmalar Türkiye üzerinden bölgeye ihracat yapıyor.

Bazı Batılı şirketler Türkiye üzerinden Rusya’ya ihracat yapıyor.

Ukrayna’ya saldırmasının ardından Rusya’ya ağır ekonomik yaptırımlar uygulandı. Birçok büyük şirket ülkeyi terk ederken ihracat kısıtlamaları getirildi.

Birçok firmanın artık Rusya’ya ihracat yaptığı veya Türkiye üzerinden yapmayı planladığı belirtiliyor.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Rusya’ya uygulanan ambargoların Türkiye üzerinden yapılan ticareti Rusya’daki tedarikçiler ve ihtiyacı olan firmalar için daha önemli hale getirdiğini söyledi.

TÜRKİYE’DEN RUSYA’YA İHRACAT ARTTI

Yılın ilk 7 ayında Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracat %13,4 arttı. Özellikle otomotiv yan sanayi, makine mühendisliği ve inşaat sektöründe ihracat artıyor. İhracatçılar, sayıdaki artışın Türkiye üzerinden yapılan ihracattan kaynaklandığına inanıyor.

İDDMİB Başkanı Tecdelioğlu, Türkiye’den Rusya’ya ihracat rakamlarındaki artışa dikkat çekerek, “Alüminyum sektörüne baktığımızda ihracat 12 milyon dolardan 20 milyon dolara çıkıyor. Bakır ihracatımız 2,3 milyar dolardan 2,9 milyon dolara, metal ihracatımız ise 83 milyon dolardan 101 milyon dolara yükseldi. Kesinlikle. Belli bir yere kadar yükselebilir ama o zaman Avrupa Birliği Gümrük Birliği Anlaşması nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanacak mı? Bunlara nasıl cevap verebiliriz, tabii ki soru işareti olarak kalıyor” dedi.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret büyümeye devam ediyor.  Türkiye'nin Temmuz ayında Rusya'ya ihracatı yıllık yüzde 13.4 artarak 18 milyar dolara yükseldi.
Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret büyümeye devam ediyor. Türkiye’nin Temmuz ayında Rusya’ya ihracatı yıllık yüzde 13.4 artarak 18 milyar dolara yükseldi.

TEMMUZ AYINDA RUSYA’YA EN ÇOK İHRACAT ARTIŞI

Temmuz ayında Türkiye, değer bazında Rusya’ya en yüksek ihracat artışına ulaştı. Türkiye’nin Rusya’ya yurt dışı satışları Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre 236 milyon 932 bin dolar artarak 609 milyon 68 bin dolara ulaştı.

Kimya ve mamulleri sektörü, Temmuz ayında Rusya’ya 115 milyon 256 bin dolar ihracat yaptı. Bunu 83 milyon 224 bin dolarla yaş meyve sebze, 58 milyon dolarla makine ve teçhizat, 49 milyon 532 bin dolarla otomobil sanayi, 43 milyon 756 bin dolarla tekstil ve hammaddeleri izledi.

Rusya’ya talebin en düşük olduğu sektörler 212.000 $ ile Süs Bitkileri ve Ürünleri, 400.000 $ ile Diğer Sanayi Ürünleri, 515.000 $ ile Zeytin ve Zeytinyağı, 703.000 $ ile Deniz Yatları ve Hizmetleri ve 1 milyon $ ile 241 bin $ ile Mücevherat oldu.

SEÇİLMİŞ ŞEHİR İSTANBUL

Rusya’ya en fazla ihracatı 291 milyon 535 bin dolarla İstanbul’dan firmalar yaptı.

İzmir’i 46 milyon 147 bin dolarla İzmir, 28 milyon 819 bin dolarla Bursa, 23 milyon 949 bin dolarla Kocaeli ve 23 milyon 236 bin dolarla Ankara izledi.