Rusya dolar ve euro karşısında yeni önlemler alacak


Rusya Merkez Bankası, ABD doları ve euro kullanımının, dost olmayan ülkeler tarafından alınan önlemler nedeniyle risk oluşturduğunu belirterek, bu para birimlerinde bankacılık işlemlerini azaltmak için ek tedbirler alınacağını duyurdu.

Rusya Merkez Bankası, dolar ve euro kullanımını azaltmak için ek tedbirler alacak.

Rusya Merkez Bankası tarafından yayınlanan “Finansal Piyasa: Mevcut Koşullarda Yeni Zorluklar” raporunda, finansal kuruluşların istikrarının ve ekonominin yapısal değişikliklerine katılımlarının ana önceliklerden biri olduğu belirtildi.

Yakın gelecekte kalkınma odaklı kurumların ve devlet garantilerinin rolünün önemli ölçüde artacağına dikkat çekilirken, ekonomik kalkınmanın finansmanında borç ve öz sermaye araçlarının yaygınlaştırılmasının da büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Rusya’nın attığı adımların dostane olmayan adımların finansal riskleri artırdığı uyarısında bulunulan raporda, “Dost olmayan ülkelerin Rus varlıklarını dondurması ve dünya rezerv para birimlerinde ödemelere yönelik operasyonel kısıtlamalar, ABD doları kullanan vatandaşlar ve işletmeler için risk oluşturuyor” dedi. söz konusu.

Rusya Merkez Bankası’nın söz konusu para birimlerinin Rusya’da kullanımını azaltmak için adımlar atacağını belirten raporda, “Rusya’da banka işlemlerinden uzaklaşma sürecini hızlandırmak için ek tedbirler getirileceği” belirtildi. “

Raporda ayrıca Rus hükümetine, Rus devlet şirketlerinin dolar ve euro cinsinden tasarruflarını yaptırım uygulanmayan ülkelerin para birimlerine dönüştürmeleri tavsiye edildi.