Rusya, “akkuyu” için Türkiye’ye 15 milyar dolar transfer etti.


Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu, Akkuyu nükleer santrali için 15 milyar dolar aktarıyor. 5 milyar dolarlık paranın ilk kısmı Türkiye’ye geldi.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (ROSATOM), Akkuyu Nükleer Santrali’nin (NGS) tamamlanması için yaptığı harcamanın 15 milyar dolarını Türkiye’ye aktarmaya başladı.

Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Rus mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmeler sonucunda, Akkuyu NGS projesi kapsamında Rusya’dan Türkiye’ye başlangıçta 5 milyar dolar transfer edildi. Yatırım için ayrılan tutarın kalan kısmının önümüzdeki hafta sonuna kadar Akkuyu Nükleer AŞ’nin Türkiye’deki banka hesabına aktarılması bekleniyor.

AKKUYU TEK KALEMDE YAPILAN EN BÜYÜK YATIRIMLARDAN BİRİDİR.

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu NGS’ye ilişkin anlaşma 2010 yılında Rusya ile imzalandı.

Her biri 1.200 megavatlık 4 reaktörlü toplam 4.800 megavat kurulu güce sahip santralin ilk bloğunun Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünün kutlandığı 2023 yılında devreye alınması planlanıyor.

Emisyonsuz ve çevreye zararlı sera gazları olmadan kesintisiz elektrik üretebilen santralin tahmini 60 yıllık hizmet ömrünü 20 yıl daha uzatmak mümkün.

Ülkede tek bir nesneye yapılan en büyük yatırımlardan biri olan Akkuyu nükleer santralinin üretimi, yaklaşık 20 milyar dolara mal olacak ve Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak.