Rusya açıkladı: AB’ye gaz ihracatı 50 milyar metreküp azalacak


Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, Rusya’nın Avrupa Birliği’ne (AB) yaptığı gaz ihracatının bu yıl 50 milyar metreküp düşeceğini söyledi. Novak, Rusya’nın Türkiye’ye gaz sevkiyatı ile ilgili olarak, “Türk ortaklarımız ek hacim isterse, değerlendirip teslim edeceğiz” dedi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Şanghay İşbirliği Örgütü (SCO) zirvesi için katıldığı Özbekistan’ın Semerkant kentinde gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın yaptırımlar nedeniyle bu yıl Avrupa’ya gaz arzının düşeceğini kaydeden Novak, “Rusya Enerji Bakanlığı’nın tahminlerine göre AB’ye gaz ihracatımız bu yıl 50 milyar metreküp düşecek.”

Avrupalı ​​politikacıların enerji krizi konusunda mantıklı adımlar atması gerektiğini kaydeden Novak, “Öncelikle piyasaya nasıl müdahale edeceklerini değil, orada yaşayan insanları düşünmeliler” dedi.

Rus gazının maksimum fiyatının Avrupa’da olası uygulamasını değerlendiren Novak, “Gaz fiyatı arz talep dengesi ve piyasa koşullarına göre şekilleniyor. uzun vadeli bazda ve Avrupa’ya gaz tedarik sözleşmelerimiz genellikle uzun vadeli” dedi.

TÜRKİYE’YE İLAVE GAZ BEYANI

Novak, Rusya’nın Türkiye’ye gaz sevkiyatı ile ilgili olarak, “Türk ortaklarımız ek hacim isterse, değerlendirip teslim edeceğiz” dedi.

ÜLKELER HANGİ ÖNLEMLERİ ALIYOR?

Rusya açıkladı: AB'ye gaz ihracatı 50 milyar metreküp düşecek - 1