Ruslara ev satışları ikiye katlandı


Ruslar Türkiye’deki yatırımlarını artırdı. İlk 7 ayda Rusların Türkiye’den aldığı daire sayısı yüzde 223.4 artarak 6.000 877 adede ulaştı. Antalya, Rusların en çok daire aldığı şehir. Antalya yabancılara daire satışında da İstanbul’u geride bıraktı.

TÜİK istatistiklerine göre, Temmuz ayında ülke genelinde yabancılara yapılan konut satışları, tatil nedeniyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,4 düşüşle 3 bin 939 oldu.

İlk 7 ay baz alınırsa yabancıların konut yatırımlarında ciddi bir artış oldu. Ocak-Temmuz döneminde yabancılara konut satışları yıllık yüzde 57,4 artarak 39.322’ye yükseldi.

Ocak-Temmuz döneminde yabancılara en fazla daire satışı 16.0049 ile İstanbul olurken, onu 11.257 ile Antalya izledi. İlk beş arasında Mersin, Ankara ve Bursa da yer aldı.

Yılın 7 ayında Türkiye’de en çok konut yatırımını Rusların yaptığı kaydedildi. Ocak-Temmuz döneminde Rus vatandaşlarının Türkiye’den satın aldığı daire sayısı yıllık yüzde 223,4 artarak 6.877’ye yükseldi.

Rusları 5.315 ile İranlılar, 4.405 ile Iraklılar ve 1.607 ile Kazakistan izledi. Alman yatırımcıların satın aldığı daire sayısı 1.577, Ukraynalılar ise 1.352 oldu. Afganistan, Yemen, Kuveyt ve Çin vatandaşları da ilk 10 yatırımcı arasında yer aldı.

ANTALYA İSTANBUL’DA OLACAK

Temmuz ayı verilerine bakıldığında geçen ay yabancıların en çok daire aldığı iller listesinin başında 1.421 adet ile Antalya yer aldı. Söz konusu şehir, 68 ay sonra İstanbul’u geçerek zirveye ulaştı.

Antalya, bu alandaki ayrıntılı verilerin açıklandığı 2013 yılından bu yana genellikle son kez listenin başında yer alan İstanbul’u Ekim 2016’da geride bıraktı.

Şehirde yabancılara konut satışlarının 7 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 129 artarak 11.257 adede ulaştığı görüldü.

TOPLANTI AMAÇLI ALINMIŞTIR

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İDER) İcra Kurulu Başkanı Nazmi Durbakalım, AA muhabirine değerlendirmede bulunarak, yabancıların Türkiye ile ilgilenmeye devam ettiğini söyledi.

Durbakyim, Antalya’nın 68 ay sonra zirvedeki varlığına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle Ruslar tarafından konut yatırımında ciddi bir artış var. Ruslar ve Ukraynalıların yanı sıra İskandinav ülkeleri vatandaşları da Antalya’da daire satın alıyor. Avrupa yaşam tarzına uygun olması, sıcak ve ekonomik olması nedeniyle kuzey ülkelerinden Antalya’ya ciddi ilgi var. Bu bir ilgi şehridir. Yabancılara ev satışında onları ilk sıraya koyuyor.”

ANTALYA’YA RUSYA’NIN DİKKATİNE

Helmann CEO’su Selman Özgün, yabancılara daire satışlarının 7 ayda yüzde 60 artarak 40.000 adede yaklaştığını söyledi.

Artışta Rus vatandaşlarının etkisine dikkat çeken Özgün, “Ruslar ülkemizdeki yatırımlarını Antalya’da ön plana çıkardı” dedi.

Özgün, Ocak-Temmuz döneminde hem Antalya’da hem de ülke genelinde artışın devam edeceğini belirterek, yıl boyunca satış rakamlarının 65 bin ile 70 bin arasında olmasını beklediklerini söyledi.

MasterTurk Grup Başkanı Gökhan Taş, yabancıların konut satın alarak vatandaşlık alabilmeleri için asgari sınırın 400 bin dolara çıkarılmasının ve 9 günlük resmi tatilin bunun düşürülmesinde etkili olduğunu söyledi.

Taş, “Ancak yabancılardan gelen ilginin devam ettiğini söyleyebiliriz. Rusların ve İranlıların yoğun ilgisi devam ediyor. Yaz nedeniyle expat alışverişlerinde artış var. Ağustos ayından itibaren satışların yeniden hızlanarak yılsonunda rekor kıracağına inanıyoruz” dedi.