Rus gaz boru hatlarındaki sızıntıların yakınında tekrarlanan patlamalar


İsveç Ulusal Sismik Ağı (SNSN), Baltık Denizi’nin altındaki Rus doğalgaz boru hatlarındaki sızıntıların yakınında iki patlama tespit edildiğini duyurdu. Bölge nakliyeye kapalıyken, yetkililer sabotaj ihtimalini de değerlendiriyor.

Baltık Denizi’ndeki Rus doğalgaz boru hatlarındaki sızıntıların yakınında patlamalar olduğu bildirildi.

SNSN öğretim görevlisi Björn Lund, ülkenin devlet televizyonu SVT’ye Pazartesi günü gaz şebekesi bölgesinde 2,3 büyüklüğünde bir deprem tespit edildiğini söyledi.

“İlk patlama Danimarka’nın Bornholm adasının güneydoğusunda erken saatlerde meydana geldi. O gece ikinci ve daha güçlü patlama adanın kuzeydoğusunda meydana geldi. Lund, sarsıntılara kuşkusuz bölgedeki iki büyük patlamanın neden olduğunu söyledi. kullanılan cümleler.

Genellikle su altında meydana gelen patlamalar hakkında bilgi alabileceklerini kaydeden Lund, “Bu patlamayla ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadık. Patlamanın nasıl olmuş olabileceğine dair spekülasyon yapmak istemiyorum.” değerlendirmesini yaptı.

İsveç Gizli Servisi (SEPO) de sızıntılarla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Baltık Denizi’nde Rusya’dan Avrupa’ya uzanan bir boru hattında üç sızıntının keşfedilmesinin sabotaj olasılığını “görmezden gelemeyeceğini” söyledi.

İsveç Denizcilik İdaresi, Rusya’nın Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatlarında iki sızıntı olduğunu bildirdi ve gemilerin bölgeye yanaşması gerektiği konusunda uyardı.

Nord Stream 2 projesinin yüklenicisi Nord Stream 2, dün Danimarka’nın Bornholm adasının güneydoğusundaki gaz boru hattında bir sızıntı bulunduğunu doğruladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında meydana gelen hasarın sabotajdan kaynaklanmış olabileceğini de belirterek, “Herhangi bir ihtimali göz ardı edemeyiz. Bu, gelişmelerin acilen araştırılmasını gerektiren eşi görülmemiş bir durum” dedi.

HER İKİ HATTAN AVRUPA’YA GAZ AKIŞI YOK

Her iki boru hattı da Almanya’yı Baltık Denizi altında birbirine bağlıyor. Şu anda her iki boru hattından da Avrupa’ya gaz akışı yok. Ancak boru hattında basınçlı doğal gaz bulunuyordu. Nord Stream 1 boru hattı üzerinden teslimatlar, bakım çalışmalarının yapılamadığı gerekçesiyle 31 Ağustos’ta durduruldu. Nord Stream 2 projesi Şubat ayında Almanya tarafından donduruldu.